Politik kültür yazılı basın ilişkisi: Türk yazılı basınında çizilen politik elitesinin Kemal Derviş örneğinde incelenmesi
The relationship between political culture and press media: A Research about political elits who appear in the Turkish press media-at the case of Kemal Derviş
- Tez No: 135124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ERDOĞAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
ÖZET“Politik Kültür Yazılı Basın İlişkisi; Türk Yazılı Basınında Çizilen Politik Elit Portresinin Kemal Derviş Örneğinde İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, genel anlamda politik kültür ile yazılı basın ilişkisini; özel planda ise, politik kültürün önemli öğelerinden olan politik elitlerin basında sunum biçimlerini incelemeye amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde politik kültür kavramı, politik kültür teorisinin geçirdiği evreler, politik kültür tipolojileri, politik kültürü oluşturan unsurlar ve psikolojik temelleriyle birlikte, elit kavramı, politik elitlerin siyasal alandaki etkileri ve rolleri, politik elitlerin medyayla ilişkileri çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturacak biçimde irdelenmektedir. Çalışmanın analiz kısmına zemin oluşturması açısından, kavramsal çerçeveyle birlikte, Türk politik kültürü ve kaynakları, Türk politik kültüründe seçkinlik olgusu, Türk politik seçkinlerinin kaynakları, Türk politik kültürü ve politik elitlerin yazılı basınla olan ilişkileri de ele alınmaktadır. Bu çalışmada örneklemi oluşturan Hürriyet Gazetesinin 1-31 Mart 2001 tarihleri arasında baş sayfasında yayınladığı Kemal Derviş'le ilgili haber metinleri, söylem analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmektedir. Yapılan çözümlemede, Türk yazılı basının bir politik elit olarak Kemal Derviş' i popülerleştirerek bir“kahraman”gibi gösterdiği, ekonomiyi krizden kurtaracak bir“kurtarıcı”gibi sunduğu bulgularına ulaşılmaktadır. Basın, Derviş'i böyle sunarken, Türkiye'deki hakim politik kültür kodlarından, değerlerinden, figürlerinden, sembol ve simgelerinden geniş bir biçimde yararlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ve hakim ideolojisine olan bağlılığı sıkça vurgulanan Derviş, Atatürk'le ilişkilendirilerek,“ekonomik kurtuluş savaşı”veren bir politik elit imgesi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC The aim of the current thesis titled as“The Relationship Between Political Culture and Press Media: A Research About Political Elites Who Appear in the Turkish Press Media - A the Case of Kemal Derviş”is generally to exanimate the relationship between political culture and press media, but specificly, it is aiming to examinate the presentation form of political elites -one of the most important element of political culture- in press media. In this frame, the concept of political culture, the phases of political culture theory, political cultures typologies and psychological and sociological elements of political culture are studied; and also, the concept of political elites, the effect and roles of political elites in politic field, and the relatinship between political elites and press media are examined, in the theoretical frame of this thesis. Turkish political culture and its origin, the elite fact in the Turkish political culture, the origin of the political elites and, the relationship between Turkish political culture/elites and Turkish press media are also investigated within theoretical frame. The news text about Kemal Derviş (which was published in Hürriyet Gazetesi, 1-31 March 2001) is analysised, in the analysis part of thesis, with van Dijk Critical Discourse Analysis Method. In the analysis part is reached that findings: Turkish press media presented Kemal Derviş as a“hero”who will rescue the Turkish people from the economic crises. When Derviş was presented like this, the press always use the dominant political codes, value, figure, symbol and sign about that issue. Turkish press often stress that Kemal Derviş is faitful with dominant and establishing ideology of Turkey.