Klazomenai HBP sektörü M.Ö.4. yüzyıl tabakalarının değerlendirilmesi
Consideration of the 4 th century levels of Klazomenai HBP area
- Tez No: 135138
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
ÖZET Klazomenai Hamdi Balaban Presi (HBP) Alanı'ndaki Klasik Dönem yerleşmesinin üç farklı evresi bulunmaktadır. M.ö. 420/410 yıllarına tarihlenen ilk evre, olasılıkla antik yazarlardan Thukydides'in hakkında bilgi verdiği Polikhne'dir. Çok dar bir alanda tespit edilen ikinci evre ise M.ö. 5. Yüzyılın sonlan - M.ö. 4. Yüzyılın ilk çeyreğine aittir. Alanın geniş çaplı iskanı üçüncü evreyi temsil etmektedir ve M.ö. 4. Yüzyılın ikinci çeyreğinde, basileia tarafından gerçekleştirilmiştir. Doğuya bakan bir teras duvarının batısında inşa edilen yapı doğu-batı istikametinde yerleştirilen üç adet prostaslı evden oluşmaktadır. Basielaia tek bir mimari proje kapsamında inşa edilmiş ve inşaat faaliyetleri sırasında HBP Alanı' nm tamamı yeniden organize edilmiştir. Yapının mekanlarında kullanılan tesviye dolguları içerisinde ele geçen seramik buluntular, yapının M.ö.4. Yüzyılın ikinci çeyreğinde inşa edildiğini göstermektedir. HBP Alanı'ndaki iskan M.ö.4. Yüzyılın ortalarında sona ermiştir. Klazomenai'deki diğer sektörlerde karşımıza çıkan eşitlikçi şehir planını bozan basileia Aineias Taktikos'un hakkında bilgi verdiği Tyran Python'a ait olabilir. Basileianın inşa edildiği M.ö.4. Yüzyılın ikinci çeyreği satrap isyanlarının gerçekleştiği bir dönemdir. Bu karışıklık ortamından faydalanan Python kentte yönetimi ele geçirmiş ve basileiayı inşa ettirmiş olmalıdır. Yapının kısa ömürlü olması ve ağır biçimde tahribata uğrayarak son bulması ayrıca Python'un hakimiyetinin de kısa ömürlü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Classical Settlement at Klazomenai Hamdi Balaban Presi (HBP) Area has three different phases. The first period dated to 420/410 B.C is possibly Polikhne about which Thukydides make us informed. The second phase which is revealed in a restricted area belongs to the later 5th and the first quarter of the 4th Century B.C. Widely settling of the area represents the third phase made by the basileia in the second quarter of the 4th Century B.C. The basileia which was constructed at the western side of a terrace wall facing to the east, consists of three prostas houses built in a direction from east to west. The Basileia was built up in one architectural project and during that time whole of the area was reorganized. Ceramical findings from payment fillings revealed in rooms show that the basileia was built in the second quarter of the 4 Century B.C. Classical settlement of the HBP Area came to an end in the middle of the 4* Century B.C. The basileia which breaks equalist town planning system shown on other sectors of Klazomenai may be belong to Tyrant Python whom Aineias Taktikos informs us. The second quarter of the 4th Century B.C. when the basileia was built up was also a period in which satrapy revolts existed. Tyrant Python should have used this confusing conjcecture and made the basileia built. Short lifetime of the building and its end by a heavy destruction also show that reign of Tyrant was also short lifetimed.