Başmakçı'nın sosyo-kültürel yapısı
The Socio-cultural structure of Başmakçı
- Tez No: 135196
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
öz Yaptığımız bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“sosyal yapı”ve sosyal yapının unsurları teorik açıdan tahlil edilmiş; ikinci ve üçüncü bölümde Afyon-Başmakçı ilçesi sosyo-kültürel ve ekonomik özellikleri açısından ele alınıp araştırılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, çeşitli sosyoloji akımlarına ve sosyologlara göre farklı tanımları yapılan sosyal yapı ve sosyal yapı unsurları saha araştırmamız gözönünde tutularak belirlenmeye çalışılmış ve yapmış olduğumuz çalışmaya teorik bir çerçeve ve hareket noktası oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde ise; Başmakçı ilçesinin Tarihçesi, Fiziki ve Yerleşim özelliklerinden bahsedilmiş ve Başmakçı ilçesi sosyal yapının temel kurumları çerçevesinde tahlil edilmiştir. Buna bağlı olarak verilerin toplanmasında kullanılacak anket soruları; hâne reislerinin mesleğini, kendisini, çocuklarını, gelirini, tüketim anlayışını, aile yapısını, tutum ve değerlerini yansıtacak şekilde planlanmış ve düzenlenmiştir. Yaptığımız çalışma Başmakçı ilçesinin şehirleşmekte olması ve dışa açılmasına rağmen, tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir toplum olması nedeniyle sosyal değişmenin yavaş gerçekleştiği şeklindeki varsayımımızın doğrulanmasıyla sonuçlanmıştır. ABSTRACT This study we did consist of three main sections. In the first, social structure and the facts of the social structure have been anaylyzed with theoritically. In the second and third section (part) the town, Afyon-Başmakçı, has been tried to analyze with socio-cultural and economic. In the first part, form the point of different sociology movements and sociologist, social structure and its facts that have been defined different have been tried to determine with depond on the local research and have been prepared as theoric frame and act point. And in the second part, the historical, geographic and habited of Başmakçı ton have been said. And in the third part, Başmakçı town has been anlyzed from the point öf main institutions of social structure. As depond on this, questiones of the pooll that will be use to collect the results; the his job, his children, income, consumption, style,- family's, specialities, conduct and carreer of the head of family has been planned and put in order as too reflect. This study we did in spite of Başmakçı is getting cattle, because of a Cominity that lives agricultural and animal has been dry, social changing that our hypothesis goes slowly has connducted stright.
Özet (Çeviri)