Biyogaz sistemlerinde güneş enerjisinden yararlanma yolları
Methods for the utilization of the solar energy at the biogas systems
- Tez No: 13526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
B I YOBAZ SİSTEMLERİNDE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMA YOLLARI ( YU k se k Lisans Tezi) Eyüp GÜNDOöDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1991 ÖZET Günümüzde, alışılmış enerji kaynaklarına olan bağım lılığın azaltılması için çeşitli önlemler alınmaktadır. Bunların başında enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan sistemlerin geliştirilmesi gelmektedir. Bu çalışma çözüm alternatifleri içinde yer alan güneş enerjisinin diğer bir alternatif olan- biyo gaz üretimindeki etkileri bel i rt i lerek, ai le tipi biyo gaz tes i s 1 er i n i n, tab i i d o aş ımlı güneş ko 1 1 ek tor 1 er i ile ısıtılması üzerinde durulmuştur. Güneş enerjisinden yararlanarak tabii dolaşımlı, alanı 1 m2 olan bir güneş kollektörü ile 0.07 m3 ' lük biyogaz fermantörü ısıtıl mıştır. Araştırmada 1990 yılında, güneş enerji destekli ve enerji desteksiz iki ayrı deney yapılmıştır. Bu de ney sonuçları karşılaştırılarak, günlük biyogaz Üretiminin sıcaklığa! bağlı olarak değişimi incelenmiş tir.
Özet (Çeviri)
METHODS FOR THE 'UTILIZATION OF THE SOLAR ENERGY AT THE BIOGAS SYSTEMS (M. SC. Thesis) Eyüp GÜNDOBDU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AMD TECHNOLOGY January.1.991 ABSTRACT : Today, in ' order to deer ease the dependence? on conventional energy sources various precautions are be ing taken.Must important precautions are energy saving and development of new systems to be used with renewable energy sources» This study has been taken to understand various effects on the production of b. i 09 as which i 3 c o n s i d e r e d t o b e a 1 't a 1 1 ernative to s o 1ar energy. We have especially studied the heating of familly type. bioga© units by free circulating solar "J collectors. A b togas ferment or with 0.07 m capacity has been heated by using a free circulating type solar collector with a surface 3.^63. of 1 m-. Two seperated experiment have been conducted with and without solar energy supported by comparing of the results. The de pendence of daily biogas production on temperature has ta e e n i n v e s t i g a t e d. II