Yeniden değerleme
  1. Tez No: 135367
  2. Yazar: BÜLENT HAKTAN KUTLUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
oz Bu tezde araştırmakta olduğumuz konu birinci dünya savaşı yıllarında ortaya çıkan ve ikinci dünya savaşında da etkisini kaybettirmeyen özellikle 1970'li yıllardaki petrol krizleri ile etkisi ve önemi artan enflasyon^ülke ekonomileri üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmıştır.Bu etkiler öncelikle ülke genelinde genel fiyatlar düzeyinin yükselmesine ve genel anlamda fiyat istikrarının ortadan kalkmasına sebep olmaktadır Çalışmamızda enflasyonun işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerini ve bu etkileri en aza indirilmesi yönünde vergi mevzuatımızda yapılan düzenlemelerden Vergi Usul Kanunu Mükerrer 298.maddede düzenlenmiş olan“Yeniden Değerleme”konusunu inceledik. ABSTRACT Inflation that is our subject in this thesis,and which has arose During the the First wolld war,and not lost its significance also in the Second world war,as well as effects and importance of which have Graduallyincrased with petrol-related^crises particularly during 1970s, Has created negatively adverse effects on untries'e cooonomies.it is a Fact that such effects give rise to the increase in general prices throughouta country,and the instability of prices in general. In our study we have examined the subject of“Revaluation”as stipulated in the Repeating Article 298 of Tax Procedure law, source from arrangements on our tax- legislation made for purpose of minimizing the negative effects of inflation on corpolations. Ill
Özet (Çeviri)