Dünyada ve Türkiye'de elektronik ticaretin gelişimi ve ekonomik etkileri
International and national development and economic effects of e-commerce
- Tez No: 135368
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 232
Özet
oz Piyasaların tam liberalleşmesi akımları Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde başlamıştır. Bunu takip eden birkaç yıl içinde soğuk savaş döneminin totaliter yönetimleri serbest demokrasilere dönüşmüştür. Bu süreçte giderek küreselleşen toplumların ihtiyaçlarına cevap verebilecek süratte ve doğrulukta ticari faaliyetler ortaya çıkmıştır.“Elektronik ticaret”olarak tanımlanan bu yenilik, günümüzde hem ulusal hem de uluslararası forumlarda en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Bu gelişmenin en önemli nedenleri; iletişim ve bilgi teknolojilerinin daha önce öngörülemeyen imkanlar sunması, bunun yanısıra dünya ticaret hacminin“küreselleşme”akımları ve bu akımları düzenlemeye yönelik uluslararası anlaşmalar ile giderek artmasıdır. Elektronik ticaretin, uluslararası ticaretteki küreselleşme eğilimini hızlandırarak, mevcut durumundan daha üst boyutlara taşıması beklenmektedir. Bilgi teknolojisi ve buna bağlı endüstriler tarafından sunulan gelişmiş bilgi ve haberleşme hizmetlerinin, tüm ülkelerin ekonomileri üzerinde olumlu yönde etkisi olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Elektronik ticaretin tanımı ve kapsamı ele alınarak, dünyada ve ülkemizde gelişim süreci ve ekonomik etkileri irdelenmiştir. ABSTRACT After the end of Cold War era, rapid liberalization of markets had emerged in the last quarter of 20th century. During this period a new type of trade has begun by means of the enormous development of Information and Communication Technologies (1CT). Defined as electronic commerce (e-commerce), take place at the core point of international arguments. Electronic commerce has been expected to accelerate the international trade and globalization. On going developments of 1CT and e- commerce will effect positively the macroeconomic structure of all countries. In this study the content of e-commerce have been described and the current situation of e- commerce transactions and effects of e- commerce on economics structure have been observed.
Özet (Çeviri)