Suriye Baas Partisi ve Birleşik Arap Cumhuriyeti
Syria Ba'th Party and united Arabic Islam
- Tez No: 135414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
oz Ortadoğu'da yepyeni bir sayfa açmak için yola çıkan Baas Partisi'nin fikirler sistemindeki toplumsal reform ve sosyalizm unsuru başlangıçta pek önemli görülmedi. Ancak 1950'lerin ortasında Baas Partisi daha açık bir biçimde sosyalist bir parti niteliği kazanarak bu haliyle etkisini Suriye, Lübnan, Ürdün gibi çevre ülkelere ve aynı zamanda Arap Yanmadası'ndaki ülkelere yaydı. 1950'lerde Suriye'de askeri yönetim ile parlamenter hükümetler arasında gelgitler oluyordu. İktidarın parçalandığı bu durumda belirgin bir politika izleyen Baas Partisi siyasal gücün ötesinde bir rol oynayarak 1958'de Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin oluşumuna yol açan hareket içinde yer aldı. Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin varlığını devam ettirmesinin önündeki engeller bir anlamda Baas Partisi'nin açmazlanyla da açıklanabilir. Ortadoğu'nun modern tarihinde önemli bir yer işgal eden Baas Partisi ve liderlerinin hareket noktalan ve uyguladıkları politikalar bölgede yıllarca etkisini sürdürmüştür. Baas'm ortaya attığı fikirlerin Ortadoğu siyasi hayatında bir boşluğu doldurup doldurmadığı ise hala tartışılmaktadır. ABSTRACT The social reform and socialism phenomenon in the system of thoughts of the Ba'th Party, setting out to turn over a new leaf in the Middle East, have not been taken into consideration at the beginning. However in the middle of the 1950's, having attained the character of a socialist party in a more clear and obvious way, the party has further been signified by neighboring countries such as Syria, Lebanon, Jordan as well as those in the Arabian Peninsula. In Syria during 1950's, particular conflicts had been occurring between the military administration and parliamentary governments and having followed a systematic and consistent policy in such a governmental disintegration within an aspiration over the political power, the Ba'th Party had participated in the drive that led to the formation of the United Arabian Republic in 1958. The obstacles impeding the United Arabian Republic's aspiration to maintain its existence can in any sense be associated with the impasses of the Party Ba'th. The starting points and adopted policies of the Ba'th Party and its leaders, occupying a significant and considerable seat in the modern history of the Middle East, have perpetuated its influence in the region for years. The ideas developed by Ba'th have currently been under discussion whether they are capable of filling the gap in the political life of Middle East. in
Özet (Çeviri)