Para politikası ve hedef gösterge seçimi
  1. Tez No: 135415
  2. Yazar: ÜMİT BOZOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
11 OZ Bu çalışmanın ilk bölümünde para politikası uygulama sürecindeki hedef ve gösterge kavramlarının teorik çerçevesine yer verilmiş ve fiyat istikrarının para politikasının orta ve uzun dönemdeki nihai hedefi olduğu belirtilmiştir, ikinci bölümde ise enflasyonu düşük düzeylere çekerek orta ve uzun dönemde fiyat istikrarını sağlamak için kullanılan döviz kuru hedeflemesi, faiz oranı hedeflemesi, parasal hedefleme ve nominal GSMH hedeflemesi ile son dönemde gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkede başarıyla uygulanan ve yakın zamanda da Türkiye'de uygulamasına geçileceği tahmin edilen enflasyon hedeflemesi stratejisi incelenmiştir. Daha sonraki bölümde TCMB tarafindan kamuoyuna ilk para programının ilan edildiği 1990 yılından bu yana uygulana parasal hedefleme ve döviz kuru hedeflemesi stratejilerindeki hedefler ve bu hedeflerdeki gerçekleşmeler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise enflasyon hedeflemesi stratejisine geçeceği söylenen Türkiye'nin mevcut şartlarının bu stratejiyi uygulayabilmek için yeterli olup olmadığı tartışılacaktır. ABSTRACT In the first section of this study theoretical frameworks of target and indicator concepts are given in the context of monetary policy. The fact that price stability is the ultimate aim of the monetary policy in the intermediate and long run is also pointed. In the second section, exchange rate targeting, interest rate targeting, monetary targeting, and nominal GNP targeting which are used to maintain the price stability by pulling the inflation down to desired levels are investigated. Moreover the inflation targeting which is successfully used in many countries and expected to be used in Turkey in the near future is analysed. In the next section, the targets and their realizations in monetary targeting and exchange rate targeting regimes in Turkey after the first publication of monetary program by Turkish central bank in 1990 are examined. The final section discusses whether the current conditions in Turkey will allow the inflation targeting to be chosen as a monetary policy regime.
Özet (Çeviri)