Sürekli filament iplik üretiminde yüksek hızlardaki sarımın ürün özelliklerine etkilerinin araştırılması
A Study on the effects of high speed winding on product properties in continuous filament yarn production
- Tez No: 135668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz YÜKSEK LÎSANS TEZİ sürekli filament iplik üretiminde YÜKSEK fflZLARDAKt SARIMIN ÜRÜN ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI IŞIK İSMAİL İLBAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nihat ÇELİK Yd: 2003, Sayfa: 102 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nihat ÇELİK : Doç.Dr. Osman BABAARSLAN : Doç.Dr. Orhan BÜYÜKALACA Bu çalışmada, sürekli filament iplik üretiminde kullanılan sarım sistemlerinin tarihçesi, mekaniği ile yüksek hızlardaki sarımın iplik oluşumu ve fiziksel özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, polyester POY üretiminde sarım parametrelerinin ürün performansım etkileyen faktörleri üzerinde bir istatistik programı olan Minitab kullanılarak deneme çalışmaları yapılmış ve en uygun proses şartlarının araştırılmasına yönelik bir yöntem ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Polyester, POY, Filament, Sarım hızı, Bobin. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A STUDY ON THE EFFECTS OF HIGH SPEED WINDING ON PRODUCT PROPERTIES IN CONTINUOUS FILAMENT YARN PRODUCTION IŞIK ISMAIL ILBAY DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING INSTITUTE OF APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Nihat ÇELİK Year: 2003, Pages: 102 Jury : Assist.Prof.Dr. Nihat ÇELİK : Assoc.Prof.Dr. Osman BABAARSLAN : Assoc.Prof.Dr. Orhan BÜYÜKALACA This thesis includes a literature survey on the history and mechanics of wind- up systems used in continuous filament yarn production. An investigation was performed to determine how high speed winding effects yarn formation and physical properties of the product. Experiments were carried out via using the Minitab which is a statistical software by varying the wind-up parameters which affect product performance. Data obtained is used to develop a method to optimize process conditions. Key Words : Polyester, POY, Filament, Winding speed, Bobbin.