Süleyman Demirel Üniversitesi Morfoloji Binası'nda ısıtma havalandırma sisteminin geliştirilmesi ve ekonomikliğinin araştırılması
Development of air conditioning system and economical analysis in Morphology Building of Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 135789
  2. Yazar: GÖKHAN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, S.D.Ü. Morfoloji binasında ısıtma ve havalandırma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilave otomatik kontrol cihazları kullanılarak konvansiyonel sistemlere göre sağlanan enerji tasarrufunun hesaplanması amaçlanmıştır. Morfoloji binasında ısıtma ve havalandırma tesisatında otomatik kontrol sistemleri uygulanacaktır. Isıtma tesisatında eşanjör dairesinde bulunan dönüş kolektörü üzerinde bir üç yollu vana bağlantısı yapılarak sistemin gidiş ve dönüş suyu üzerinden sıcaklık daldırma tipi duyar elemanı vasıtasıyla sıcaklık kontrol panelinden alınan veriler yardımıyla enerji tasarrufunun ekonomikliğinin etkisi belirlenmiştir. Bu araştırmadaki şartlar için, otomatik kontrol cihazlarıyla desteklenen sistemlerde %25-30 arasında bir tasarruf sağlandığı ve ilk yatırım maliyetlerinin bir yıl içinde amorti ettiği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Isıtma, havalandırma, otomatik kontrol, klima, kontrol paneli.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, devolopment of systems of heating and air conditioning in morphology building of S.D.Universty and calculating of energy economy which is obtained according to the conventional systems using extra control equipments. In morghology buildingautomatic control systems are applied in the heating and ventilation installation, in the heating installation, the affect of the economy of energy is defined by the help of datum which is taken from the heat control panel by means of the heat plunging type of sensitive component on the going and turing water of system by doing the connection of a three means valve on the turing collector which is found in the cauldron department. The result of the getting an economy of the between 20-30 % in the systems which are supported with the automatic control equipments and amortizing of first investment cost in a year are reached for the conditions in this study. KEY WORDS : Heating, Air Conditioning, Automatic Control, Air Conditioner, Control Panel.