Deneysel beyin absesinde hyaluronidazın etkisi ve etki mekanizmasının araştırılması
  1. Tez No: 13591
  2. Yazar: İ.SUAT ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Beyin absesinin tedavisinde hyaluronidazın etkisi ve etki mekanizmasını araştırmak amacıyla ratlarda oluşturulan klasik beyin absesi gelişiminin çeşitli safhalarında inoküle edilen bakteriye hassas antibiyotiğin yanısıra hyaluronidaz, BCG ve C vitamini değişik kombinasyonlar halinde uygulandı. Bulgular; inokülasyondan bir gün önce ve kapsül döneminde başlanan antibiyotik-hyaluronidezın kombinasyonu ile mikroorga nizmaların etkili bir şekilde yok edildiğini ve enfeksiyonun glial dokuda skar bırakarak iyileştiğini gösterdi. Fakat aynı tedavinin yalnızca serebrit döneminde uygulanmasıyla serebritte artış görüldü. Hyaluronidazın, muhtemelen lokal etkisine benzer bir yolla ve ilaveten immün sistemi harekete geçirmekle etkili olduğunu ileri sürmek mümkündür. Böylece uygun antibiyotik ve hyaluronidaz kombinasyonu ile tedavi kavramı, seçilmiş yüksek riskli hastalarda beyin absesinin kapsül döneminde ümit verici etkin bir kemoterapötik metod olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Brain abscess formation was studied experimentally in rats to determine the effect and the mechanism of action of hyaluronidase in the treatment of brain abscess by applying different combinations of hyaluronidase, BCG, vitamin C and antibiotic sensitive to the inoculated bacteria in various stages of classical abscess development. The results showed that combined therapy whit antibiotic and hyaluronidase started the day before inoculation averted the formation of brain abscess and the same therapy started after encapsulation, effectively eliminated the organisms and resolved the infection leaving a glial scar. But the same therapy, only started at the cerebritis stages, caused an increase of cerebritis. We suggest that it is possible that hyaluronidase may act in a manner similar to its local action, and additionally may activate the immune system. Therefore, the concept of management with hyaluronidase and appropriate antibiotic might be a promising effective chemotherapeutic method of encapsulated brain abscesses in selected high-risk patients.