Hodgkin-dışı lenfomaların immünofenotiplendirilmesi
- Tez No: 13590
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURHAN OKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hodgkin-dışı lenfamaların tanı ve tiplendirmesi diyagnostik patolojinin en zor konularından biridir. Hodgkin-dışı lenfoma tanısında son onbeş yıl içindeki immünohistolojik çalışmalar heyecan verici yeni bir boyut getirmiştir. Hodgkin-dışı lenfamaların kaynaklandığı hücre serisini tayin etmek için immünohistolojik bir çalışma yaptık. 34 Hodgkin-dışı lenfoma vak'asından hazırlanan parafin kesitlerin hücre orijini üç monoklonal, üç poliklonal antikordan oluşan bir antikor paneliyle araştırıldı. Kullanılan antikor paneli anti-ortak lökosit antijeni (LCA), anti B hücre antijeni (4KB5), anti T hücre antijeni (UCHL1) ve immunoglobulin G, A, ve M ye karşı antikorlardan meydana geliyordu. Çalışmada immünolojik boyanma için avidin-biotin peroksidaz kompleks metodu kullanıldı. LCA antikorunun Hodgkin-dışı lenfamaların tanınmasında büyük yardımı olduğu görüldü. Biri dışında bütün vak'alarımız anti-LCAile reaksiyon verdi (% 97, 33/34).Lenfama vak'alarının % 70.6'sının B hücre serisi, % 14.7'sinin de T hücre serisi kaynaklı olduğu izlendi. özetle, LCA antikoru Hodgkin-dışı lenfamalar için yüksek derecede hassas ve spesifiktir. 4KB5 ve UCHL1 antikorları Hodgkin-dışı lenfomaları B ve T lenfamalar şeklinde sınıflamak için yararlı bir ikili oluşturur ancak bu antikorlar tam olarak duyarlı ve spesifik değildirler.Anahtar kelimeler : Hodgkin-dışı lenfomalar, immünohistokimya, LCA, 4KB5, UCHL1. 32
Özet (Çeviri)
The diagnosis and phenotyping of non-Hodgkin's lymphomas is one of the most difficult problems in surgical pathology. During the last fifteen years immunohistochemical techniques have added an new exciting dimension especially to the diagnosis of non-Hodgkin's lymphomas. To determine cell lineage of non-Hodgkin's lymphomas we performed an immunohistochemical study. The cell lineages of paraffin sections prepared from 34 non-Hodgkin's lymphomas was investigated with a panel of three monoclonal and three polyclonal antibodies. The antibody panel was used including anti-leucocyte common antigen (LCA), anti-B cell antigen (4KB5), anti-T cell antigen (UCHL1), anti- immunoglobulins G, Aand M. The avidin-biotin peroksidase complex technique was used for immunostaining in this study. LCA antibody has made a significant contribution to the immunohistochemical definition of non-Hodgkin's lymphomas. All of our cases reacted with anti-LCA, except one ( 97%, 33/34). 70.6 percent of the non-Hodgkin's lymphomas were B lineage and 14.7 percent were T lineage. In summary, LCA antibody has a high sensitivity for the non-Hodgkin lymphomas and 4KB5 and UCHL1 form a useful but not absolutely spesific or sensitive paraffin section immunohistochemical panel for the categorization of B and T cell non-Hodgkin's lymphomas.Key words : Non-Hodgkin's lymphoma, immunohistochemistry, LCA, 4KB5, UCHL1. 93