Toplam verimli bakım yöntemi ile işgücü verimliliğinin arttırılması ve Çelikord A.Ş. işletmesinde bir uygulama
Increasing labour productivity by using total productive maintenance method an application in Çelikord A.Ş.
  1. Tez No: 135924
  2. Yazar: EMRE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
TOPLAM VERİMLİ BAKIM YÖNTEMİ İLE İŞGÜCÜ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI VE ÇELİKORD A.Ş. İŞLETMESİNDE BİR UYGULAMA Emre OĞUZ Anahtar Kelimeler : Toplam Verimli Bakım, Odaklanmış Gelişim, Verimlilik, Katma Değer Özet : Toplam Verimli Bakım (TVB) tüm katılımcılar tarafindan küçük grup aktiviteleri üe uygulanan bir verimli bakım yöntemidir. TVB yöntemi işletmenin tüm birimlerini içine alacak ve her birimden toplam katılımı öngören bir anlayışlar. Bir bütün olarak ele alındığında, işletmenin ayakta kalabilme, kar etme ve sürekli gelişme gibi ana hedeflerine ve optimuma ulaşmayı amaçlayan düzen ve yönetim anlayışlarını içeren verimlilik kavramı en genel tanımıyla çıktının girdiye oranlanması olarak tanımlanır. Bu çalışmada irdelenen işgücü verimliliği ise, üretim sahasında çalışan işgücünün birim zamanda yaptığı eşdeğer üretim, diğer bir deyişle birim zamandaki üretkenliktir. Tez çalışmasının amacı bir TVB aktivitesi olan odaklanmış gelişim yöntem ve tekniklerini kullanarak Çelikord A.Ş. işletmesinde, GCR makinesindeki 0.28mm çelik tel üretiminde işgücü verimliliğini artırmaktır. Bunun için de operatörün yaptığı standart işler analiz edilmiş ve ürünün üretimine doğrudan katkısı olmayan yani katma değeri olmayan işlemler yok edilmiş ya da kısaltılmıştır. Burada öncelik, makinenin duruşta iken operatörün yaptığı müdahaleleri azaltarak işgücü verimliliğini artırmaktır. Elde edilen sonuçlara göre, Odaklanmış gelişim aktivitesi tekniklerini kullanarak makinenin dururken operatörün yaptığı işlemler üzerinde iyileştirme sağlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INCREASING LABOUR PRODUCTIVITY BY USING TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE METHOD AND AN APPLICATION IN CELIKORD FACTORY Emre O?UZ Keywords : Total Productive Maintenance, Focused Improvement, Productivity, Value Added Abstract: Total Productive Maintenance (TPM) is an productive maintenance method, applicated by all participants with small group activities. TPM method is a comprehension that concerns all departments of the firm and anticipates total participation of them. As a whole, productivity concept that concerns order and management comprehensions to reach the main targets and optimum level aims for the firm like to survive, to gain profit and continuous improvement, can be stated by the very common meaning as the ratio of output to input. The labor productivity examined in this study is, the equivalent production done by the workers in the plant in one hour, in other words productivity in unit time. The aim of the thesis study is, to increase labor productivity in Çelikord AS. on GCR machines working 0.28mm product, by using the focused improvement methods and techniques, which is an activity of TPM. For this purpose, standard operations done by the operator is analyzed and the operations that do not have direct addition to the production process, namely non value added operations, are eliminated or shortened. Here precedence is, to increase the labor productivity by reducing the operator's interventions when the machine has stopped. According to the results obtained, it is seen that, by using the focused improvement techniques, improvement can be obtained on the operations done by the worker when the machine has stopped. in