Kuzeydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesi bazı bal arısı (Apis mellifera L. ) genotiplerinin morfolojik özellikleri ve performanslarının belirlenmesi
Determination of the performance and morphological characteristics of some honey bee (Apis mellifera L. ) genotypes in the North eastern Anatolia and Black Sea region
- Tez No: 136006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV Kuzeydoğu Anadolu Ve Karadeniz Bölgesi Bazı Balansı (Apis Mellifera L) Genotiplerinin Morfolojik Özellikleri Ve Performanslarının Belirlenmesi ÖZET Bu çalışmada Kastamonu, Ordu ve Ardahan (Kafkas) arı genotiplerinin morfolojik özellikleri ve Orta Karadeniz Bölgesi koşullarında performansları belirlenmiştir. Genotiplerin morfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla her genotipten 14'er koloni olup toplam 42 koloni ve her koloniden 20 örnek olmak üzere toplam 840 örnekte ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the Performance and Morphological Characteristics of Some Honey Bee (Apis mellifera L.) Genotypes in the North Eastern Anatolia and Black Sea Region ABSTRACT This study was conducted to determine the morphological characteristics and the performances of Kastamonu, Ordu and Ardahan (Caucasian) honey bees genotypes. In this study 30 morphological characters were measured biometrically on 20 samples of worker bees/colony taken from 42 colonies.