SAE 1040 çeliğinde yorulma
- Tez No: 136050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ÇANACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, yorulma ve yorulma dayanımım etkileyen faktörler teorik olarak incelendi. Yorulma üzerine yazılan eserler ve tezler incelenerek yorulma konuları anlaşılır şekilde anlatılmıştır. Tez sanayicinin endişe ettiği ağır teknik terimlerden ziyade okunduğunda faydalanabilir konularla anlatım şekliyle yazılmıştır. İstifade edilen kaynaklardaki görüşlerin ispatlanmış olanları ve aynı fikirdeki görüşler derlenmiştir. Deney sonuçları SAE 1040 çeliği için ön değerlendirme amaçlı olup anlatılan teorik bilgileri destekler mahiyette tablolaşürılmıştır. KASIM 2003 OnurFIDANER iv
Özet (Çeviri)
In this work; the factors effecting the fatigue strength the formation of the fatigue cracks and the macroscopic appearances cracks were examined. Information was tried to be gathered, concerning the test methods used to determine the fatigue strength of the materials. A laboratory type fatigue test equipment wasdesigned and realized to allow the circumferecial and axial fatigue test measurements. Using the test equipment fatigue test results were optained on obtained on three plain carbon steels; sae 1040 and the results were presented on typical S.N. WOHLER diagrams KASIM 2003 Onur FIDANER