2001 ekonomik krizinden sonra sorunlarla başetme yaklaşımlarının sanayi alanı çalışanlarında incelenmesi
Coping strategies after 2001 february economic crisis in industrial workers
- Tez No: 136117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KARAGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET 2001 EKONOMİK KRİZİNDEN SONRA SORUNLARLA BAŞETME YAKLAŞIMLARININ SANAYİ ALANI ÇALIŞANLARINDA İNCELENMESİ Yaşadığımız yüzyıl psikolojik olarak sorunlu bir çağ olarak kabul edilmektedir. Teknolojik gelişmelere rağmen insanlar duygusal olarak sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlara stres veren yaşam şartlan, doğal veya insan eliyle oluşturulmuş felaketler ve ekonomik sorunların neden olduğu gözlenmektedir. Ekonomik kaynaklarını kaybeden veya kaybetme tehdidi hisseden bireyler psikolojik olarak sorunlar yaşamakta ve bu sorunlarla başetmeye yönelik yaklaşımlar geliştirmektedir. 2001 yılında ülkemizde küçük büyük her sektörü etkileyen aşılması zor bir Ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu kriz sonrasında çoğu sektörler işçi çıkartmış ve bir çoğu da kepenkleri kapatmıştır. Bu çalışmada işten çıkarılan ve çıkarılma durumunda olan insanların geliştirdikleri yaklaşımlar farklı değişkenler ışığında incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde çalışmanın amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları verilmiştir. İkinci bölümde stres ve ekonomik kriz konularıyla ilgili literatür çalışmaları verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evreni ve örneklemi, verilerin toplanması, veri toplama araçları, verilerin işlenmesi, çözümlenmesi ve yorumlanması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde bulgular verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuçlar irdelenmiştir. Haziran 2003 Bilge KANTEKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COPING STRATEGIES AFTER 2001 FEBRUARY ECONOMIC CRIES IN INDUSTRIAL WORKERS It is admited that this century is troublesome psychologicaly. In spite of technological devolopments people live in trouble emotionaly. It is observed that stressful life conditions, natural or manmade disasters and economical problems caused this troubles. People who lost their economical sources or who feel about threating with losing them, live in trouble and they improve approaches to work off them. In 2001, there was a serious economical crises which affected in all kind of sectors in our country. After this crises, in many sectors employees were dismissed from their job and most companies closed. In this study approaches improved by people who were dismissed from their job were examined using different factors. This study consists of five parts. In the first part, the aim, importance, approximations and limitations of this study were given. In the second part, literature studies about stress and economical crises were given. In the third part, method of research, collecting data, agent for collecting data, processing, resolution and comment of data were mentioned. In forth part, findings were given. In the fifth part, results were discussed. June 2003 Bilge KANTEKIN VI