Öğretmenlerin etkili bir öğretim gerçekleştirmeleri için sunu aşamasında kullandıkları uyarıcılar
Exciting tools that instructures use during presentation phase for effective education
  1. Tez No: 136116
  2. Yazar: BİRGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET ÖĞRETMENLERİN ETKİLİ BİR ÖĞRETİM GERÇEKLEŞTİRMELERİ İÇİN SUNU AŞAMASINDA KULLANDIKLARI UYARICILAR Sosyal ve kültürel bir varlık olan insan, bilginin gücüne dayanarak bilim ve teknolojide kültür ve medeniyette, potansiyelini kullanıp değerlendirerek, insanlığa yeni uruklar açmaktadır. İnsanın sahip olduğu bu potansiyeli kullanabilmesi ancak hedefe uygun eğitimle mümkün olur. Eğitim maksatlı ve programlı olduğu sürece bir anlam ifade eder. Hedefi olmayan bir eğitim rastlantıya bırakılmıştır. Eğitimin etkili olabilmesi için amaçlarının çok net ortaya konması, kazandırılacak hedef davranışların önceden planlanması gerekmektedir. Amaçlan önceden belirlenmiş dersin sunumu sırasında hedef davranışlara ulaşmak için, hangi uyarıcıların işe ne zaman koşulacağının öğretmen tarafından planlanması gerekmektedir. Konuyla ilgili hangi ipuçlarının verileceği, hangi noktalara dikkatin daha fazla toplanacağı, öğrenci katılganlığının nasıl sağlanacağı, hangi davranışların pekiştirileceği planlanmalıdır. Bu araştırma;“Etkili Öğretim için Öğretmenlerin Sunu Aşamasında Kullandıkları Uyarıcıları”incelemeyi ve önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma Tekirdağ ili sınırları içinde bulunan Endüstri meslek liseleri ile çok programlı liselerde okuyan 10. sınıf ve 11. sınıf öğrencileri ile bu okullarda görev yapan öğretmenleri kapsamaktadır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Giriş”tir. ikinci bölüm ilgili yayınlaradır. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Beşinci bölümde ise araştırmanın sonuçlan ve altıncı bölüm de tartışmalar ve öneriler ele alınmıştır. Araştırmanın bazı önemli sonuçlan şunlardır: öğretmenlerin haftalık ders yoğunluğunun fazla olduğu görülmüştür. Kıdem yılı fazla olan öğretmenlerin uyancılan daha kullandıklan görülmüştür. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre şu önerilerde bulunulmuştur. öğretmenler, öğrencilerin olumsuz davranışlarını cezalandırırken olumlu davranışlarını da ödüllendirmedirler, öğretmenler, ders materyallerini seçerken ilgi çekici olmasına daha fazla dikkat etmelidirler. MAYIS 2003 Birgül KILIÇ V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXCITING TOOLS THAT INSTRUCTURES USE DURING PRESENTATION PHASE' FOR EFFECTİVE EDUCATİON Human being, who is a social and cultural existence, creates new approaches for human kind with the power of the information on the field of science and technology, culture and civilization by using and evaluating his potenial. Using the potential of human effectively is only possible with real education, which directs him to his aim. Education is meaningful only if it has aim and programme. Education without aim means that it is in casuaLEffective education require,that aims must be defined and aimed behaviours, which Will be won by students, must be planned in the begining. To reach the aimed behaviours during a lesson whose aims had been defined early, Which exciting tools will be used and when they will be drived must be determined. They must be planned that what kinds of indications about subject will be given, on which points that attentions will be focussed, how participation of students to the lesson is provided and which behaviours will be consolidated. This research aims to investigate 'Exciting tools that Instructures use during presentation phase' for effective education. The research covers Industry Job High Schools' and Multi programmed Highschools' 10th and 1 1th classes Instructures and students in Tekirdağ This Study consists of six chapter. First Chapter is an introduction. Second Chapter is 'Related Publications'. Research methodology determined in Third Chapter. Forth Chapter is formed from obtained discoveries. Fifth Chapter is summary of research.Discussions and Suggestions are stressed on Sixth Chapter. Some important results of research are: Number of InstructuresTesson for a week is too much Senior Instructures use exciting tools more. According to research results, following suggestions are presented While Instructures punish students about their negative behaviours,They should also reward students for their positive behaviours. When Instructures choose lesson materials they should pay attention about that materials are interesting. MAYIS 2003 Birgül KILIÇ VI