Metallerde aşınmaya karşı yapılan kaplamada uygun toz materyali ve kaplama yönteminin bilgisayar destekli seçimi
Computer aided selection of coating method and suitable powder material for coating against wearing in the metals
  1. Tez No: 136124
  2. Yazar: MURAT EVKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT, PROF. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET METALLERDE AŞINMAYA KARŞI YAPILAN KAPLAMADA UYGUN TOZ MATERYELİ VE KAPLAMA YÖNTEMİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ SEÇİMİ Aşınma; kullanılan malzemenin başka malzemelerle (katı, sıvı, gaz teması ile mekanik etkilerle yüzeyden küçük parçacıkların ayrılması sonucunda meydana gelen ve istenmeyen yüzey hasarlarıdır. Günümüzdeki rekabet şartlarında üretim süreçlerinin iyileştirilmesinin yanı sıra aşınmadan veya kırılmadan ötürü makine duruş zamanlarının minimize edilmesi suretiyle firmalar rakiplerinden bir adım daha öne çıkmayı hedeflemektedir. Üretim kaybı, duruş, geri dönüşümü olmayan kayıplardan her yıl dünya çapında 100 milyarlarca doları bulan zararlar meydana gelmektedir. Bununda aşınma konusunda iyi analiz yapılması ve bileşenlerin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Aşınma miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar; ana malzemeye bağlı faktörler, Karşı malzemeye bağlı faktörler, ortamın etkisi, aşındırıcının etkisi ve servis koşullarıdır. Bu koşullar malzemenin kullanıldığı endüstri dallarına göre çeşitlilik arz eder. Bu çalışma, aşınma problemi olan işletmelerde çalışma şartlarına uygun kaplama yöntemini ve materyalini bilgisayar ortamında belirlemiştir. Sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırılarak irdelenmiş parçanın şekline uygun kaplama yöntemi ve materyalinin uygulanması sağlanarak aşınma problemine çözüm getirilmiştir. KASIM 2003 Murat EVKAYA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED SELECTION OF COATING METHOD AND SUITABLE POWDER MATERIAL FOR COATING AGAINST WEARING IN THE METALS Wearing is the decomposition of small particles from the surface because of mechanical effects caused by the contact of the used material with different materials (solid, liquid, gas) and unwanted surface damages. In today's competitive conditions, companies are aiming to get ahead of their rivals by minimizing the machine stopping times caused by wearing or breakage besides improving the production process. Every year due to the production losses, stops and unrecoverable losses there occurs hundreds of billions of dollars of financial loss. Therefore, wearing should be analyzed carefully and its components must be determined definitively. Wearing amount depends on various factors. These are; factors related to the main material, factors related to the opposing material, effect of the environment, wearing effect and service conditions. These conditions vary by the industrial sectors the material is being used in. This study determines the coating method and the material by computer analysis for companies facing wearing problems. By comparing the results with the values in the literature, and by applying a coating method and material suitable to the analyzed work piece, wearing problem is solved. NOVEMBER 2003 Murat EVKAYA VI