Pik demiri ve karbon çeliğinin sulu çözeltiler içindeki korozyon hızının tayini
Determination of the rate of corrosion of the cast iran and carbon steel in the aqueous solutions
  1. Tez No: 352
  2. Yazar: EMİNE NAZAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada demir ve çeliğin sulu ortamda koroz- yon karakteristiğini saptamak amacıyla polarizasyon deneyleri yapılmıştır. Demir ve çeliğin katodik polari zasyonu $0,1, #0,5, #1,0, #2,0, #5,0 lik Na2S0 lı or tamlarda incelenmiştir. Deneylerde“beş elektrot Deş ayrı elektrolit içinde denenmiştir. Elektrotlar * font düktil, gri dökme demir, 1010 çeliği, inşaat de miri ve 1050 çeliğinden hazırlanmıştır. Elektrotlar kü~ bik biçimli ve 1 cm yüzeylidir. Çalışmalar oda sıcaklığın da sürdürülmüştür. Polarizasyon ölçümlerinde galvano statik metod kullanılmıştır. Elektrot potansiyeli akım yoğunluğuna göre okunmuştur. Akım yoğunluğu değerlerinden elde edilen yarılogaritmik eğriler kullanılmak suretiyle akım yo ğunluğu verileri korozyon potansiyeline kadar ekstra- pole edilmiş ve böylece korozyon hızı tespit edilmiş tir. Katodik polarizasyon çalışmalarında seçilen her bir akım için oluşan korozyon reaksiyonları, sulu-V- ortamdaki sülfat iyonlarının konsantrasyonuna ”bağlı olarak değişmiştir. Araştırmada, elektrolit konsantrasyonu ve cinsi nin korozyon hızına nasıl etkidiğinin belirlenmesine çalışılmıştır. Metallerin korozyon hızı inhibitor etkisine bağ lıdır. Bu nedenle aynı elektrotlar ile inhibitörlü ortamlarda da deneyler yapılmıştır. #5»0,llk Na2SO çözeltisine bazı inhibitörler ilave edilmiştir. Inhi bitor olarak HagHPÖ- Na2°4B7 ve KgCrO^ m kullanılma sı ile korozyon hızı yeniden ölçülmüş ve metal koroz- yonu üzerine inhibitörün etkisi incelenmiştir. Deneyler sonunda demir ve çelik içinde bulunan yabancı bileşenlerin korozyon hızına etkisi ve adi çe liğin sulu çözeltiler içindeki korozyonunda etkili olan faktörler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polarization tests were carried out to determine the corrosion characteristics of steel and1 iron in aqueous environtments. The catodie polarization behavior of steel and iron in 0,1, 0.5, 1.0, 2.0, 5.0 percent NapSQ Five electrolyes and' five electrodes were used in the experiments. Electrodes were prepared from cast iron (ductile), gray cast iron, 1010 steel structural steel, 1050 steel» The electrodes were cubic in shape (area 1 cm ), An studies were carried out at room temperature. Polarization measurements were made with the galvanostatic method. Electrode potentials were measured with respect to current density. The current density data can be extrapolated bact to corrosion potential using a semilogarithmic plot to obtain the corrosion current density value. Thus corrosion rate is determined.-vii- In catodic polarization studies, the corrosion reactions that occur at any selecte-d current often dependent of sulfate ions content of the aqueous environment The effect of electrolyte concentration and types of steel and iron on the corrosion rate in aqueous, solution were determined. The rate of corrosion is related to inhibitor effect. Because of this several other experiments were carried out using inhibitors. Inhibitors were added to the 5 percent Na_SO Corrosion rates were determined by using inhibitors as NagHPO, Na?B O K2Cr°4# The results of this investigation have shown that the effect of iron and steel compositions on the corrosion rate were determined. These studies indicated that the effect of. factors in aqueous solutions on the corrosion rate of structural steel were determined.