Ofset baskıda kalite kontrol kriterlerinin incelenmesi
The Investigation of quality control criteria in the offset print
- Tez No: 136146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Ofset Baskıda Kalite Kontrol Kriterlerinin İncelenmesi Çalışmaya kalitenin tanımı ve kalite kavranılan ile kalitenin geliştirilmesi anlatılarak başlandı. Yeni üretim yöntemlerine göre matbaacılığın üretim şeması verildi. Matbaacılıkta kaliteli ürün ve kalite sistemi test baskı yapılarak açıklandı. Kaliteli ürün elde etmede meydana gelebilecek olası hatalar ve giderilme yöntemleri anlatıldı. Kaliteli mamul üretimine en etkili unsurlardan olan baskı atelyesinin fiziksel kalitesi ve kuruluş kriterleri ile kuruluşta kalite anlatıldı. Matbaacılığa ait TSE, ISO, DİN standartları verildi. Bu standartlar çerçevesinde baskı öncesi, baskı, baskı sonrası işlemler ve bu işlemlerde kullanılan kağıt, karton, mürekkep, kauçuk, nemlendirme suyu, f ilm-çıktı ve baskı kalıplarının kalite özellikleri ve bu malzemelere uygulanan test yöntemleri detaylı olarak anlatıldı. Söz konusu bu testlerin nasıl yapılacağı ve standartlara göre yapılacak kontroller anlatıldı. Rengi algılanması, spektrum, rengin fiziksel ve kimyasal özellikleri verildi. Renk sistemleri, renk ölçüm teknikleri, baskı kontrol şeritlerinin kullanım özellikleri ve densîtometre incelendi. Rengin kontrolünde yapılan basit hesaplamalar açıklandı. Ofset baskı makinelerinin periyodik bakımları anlatıldı. İncelenen konuların sonuçlan verildi yorum ve değerlendirmeler araştımacılara yardım edecek şekilde açıklandı. Ocak, 2003 Hümeyra Yanık vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Investigation of Quality Control Critaria in The Offset Print In the first part of the study, the def initon of quality and the improvement of quality were included According to the new producing processes, the producing diagram of printing was described. The product with quality and the quality system were described by preparing a test print. The processes, which eliminate the occurred defects while producing qualified products, are also explained. The physical quality of the printing workshop, which is the west effective parameter in the production of quality products and the criteria in the foundation of a new print workshop were described. The TSE, ISO and DIN standards related to printing sector were given. In the frame of these standards, the procedures before during and after printing and the qulity properties of paper, cartoon, ink, fountain solution, film print outs, printing plates and the test methods applied to these materials were described. These test methods and controls against standards were also explained. Perceive of colour, spectrum, physical and chemical characteristics of colour were given in this thesis. The usage parameters of colour systems, colour measurement techniques, print control strips and the densitometer were investigated. The basic calculations of colour control were also explained. Techniques in the periodical care of offset printing machines were described. It is suggusted that these results and explanations will help investigators. Ocak, 2003 Hümeyra Yanık v»