Sac bükmede iş analizi ve maliyet hesabı
The Work analysis and cost account in the twisting sheet iron
  1. Tez No: 136169
  2. Yazar: İBRAHİM ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÇALIŞ, PROF. DR. İRFAN YÜKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET SAC BÜKMEDE İŞ ANALİZİ VE MALİYET HESABI Düşük karbonlu ve alaşımsız çeliklerin soğuk haddelenmesi ile elde edilen ince metal malzemelerin, şekillendirme yöntemleri ile istenilen özelliklerde bir ürün haline dönüşmesi faaliyetlerini kısaca sac işleme olarak tanımlayabiliriz. Önceleri tamamen el becerisine dayalı ve insan gücü ile yapılan sac işleme, günümüzde preslerde, kalıplar vasıtası ile çok seri ve ekonomik olarak gerçekleştirilmektedir. Sac şekillendirme yöntemleri kesme, bükme, sıvama, gererek şekillendirme ve derin çekme olarak sınıflandırılırlar. Bükme, metallere ısı ile yada ısı yardımı olmaksızın talaş kaldırmadan yapılan bir plastik şekil verme işlemidir. Bükülerek şekillendirilen parçalarda, bükülen kısımların ezilmeden ve mümkün olduğunca kesit değişimine uğratılmadan biçimlendirilmeleri istenmektedir. Bükme, genellikle sac ve şerit malzemelerin bir eksen etrafında döndürülmesiyle oluşturulan şekil değiştirme işlemidir. Sac malzemeler, plastik şekil değiştirme oranlan ölçüsünde bükme işlemine tabi tutulurlar. Uygulanan bükme kuvveti parça üzerinden kalkınca, parça kalıcı şeklini korur. Bükülen parçanın iç yüzeyinde basılma, dış yüzeyinde çekilme gerilmesi meydana gelir. Bunun sonucunda dış yüzeyde uzama, iç yüzeyde kısalma olur. İç yüzeyle dış yüzey arasında uzunluğu değişmeyen tarafsız bir düzlem vardır. İşletmelerde meydana gelen tüm faaliyetler sırasında tüketilen değerler ( işçilik, hammadde, takım masraftan ile o işletmenin sabit ve değişken giderleri ) toplamı; o işletmenin toplam maliyetini oluşturmaktadır. Bükme işleminin bu toplam maliyet üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, sadece bükme işlemi için iş analizi uygulamalan yapılmıştır.İş analizleri; biri işlerin daha basit ve verimli yapılma olanaklarını araştıran ve yeni yöntemler geliştiren, diğeri işi oluşturan faktörlerin miktarlarını saptamaya çalışan iki faaliyet grubundan ibarettir. Birinci gruptaki faaliyetler“Metot Geliştirme veya İş Basitleştirme”, ikinci gruptakiler“İş ölçümü”adlan ile tanınırlar. Metot geliştirme (MG) sonunda üretim faktörlerinden daha fazla yararlanma ve kayıpları azaltma olanakları doğar. İş ölçümü (İÖ) ise malzeme, makine ve insan gücü faktörlerinin belirli bir üretim faaliyetlerinde ne miktarlarda kullanıldığını ve kullanılacağını saptamak amacını taşır. Bunların bilinmesi, planlama ve kontrolün daha etkin yürütülmesini sağlar. İÖ' nün başka bir amacıda, günümüzde önemini gittikçe artıran işçilik maliyetinin kontrolüne yardımcı olmaktır. Ücret yönetiminde, teşvikli ücret sisteminin kurulması iş ölçümü sonunda bulunan standart zamanlara bağlıdır. Haziran, 2003 İbrahim ADIGÜZEL n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE WORK ANALYSIS AND COST ACCOUNT IN THE TWISTING SHEET IRON We can describe briefly as aperating the sheet iron withlow carbon and without alloy of steels, obtained which slim metal of materials, with cold drawing plate and with the shoping methods at the features of desired the activities of transforming to the a product. Formerly operating the sheet iron was being done entirely with handwork and manpower, nowadays it is being realized with pressing, forms and very fast and as economic. The methods of sheet iron are classified as shaping, twisting, plastering and deep drawing. Twisting is an operation that giving a plastic shape to the methods with temperature or not and metal filling. It is wanted the forming at the twisting and shaping paits and if it possible without crushed and cross-section. Twisting is on operation that generaly form transforming the materials of sheet iron and band at the around of on axic, with turning and formation. The sheet iron materials are being operated with changing elstic forms and twisting. Whenthe applied twisting force went off, out of the pait and it safes itself form. It occurs that pressing in the interior of surface and drawing back tension in the exterior of surface and being short in the interiors surface. Thereis an impastial plane between interior and exterior surface and it doesn't change its long. The consumpled values at the managements during the being activities (workmanship, raw materials, expense of equipment, expense of management fixed and changeable) the total is being formed that management's total cost. Only for this twisting operation and work analysis practising has been done for expose of determine the influence at total cost of twisting operation. mThe work analysises; They are consists from two activities groups, one of them exploring, improving new methods possibles for more simele and production the purpose of works, another of them determines the amounts of forming factors of works. The activities in the first group;“Improuing the methods”(TM) or being simple of work, in the second groups; they are known with the names of“Measuring work”(MW). At the end of improving methods (IM) from production factors more benefiting and decreasing lost possibilities arise. Although“Measureing work”(MW) the factors of supplies, machine and manpower at the activities of known production, that expresses the aim of determining how to use and will be used and what amounts. The known of these provide the planning and checking of more actiwe performing. The another aim of measuring work (MW) is to be herpfixl to the checking the increasing cost of worker's pay in nowadays. At the wage arrangement and at the end of measuring work with establishing systemofencouraged wage is depented on having standart times. June 2003 İbrahim AMGÜZEL rv