Mekatronik donanımlı içten yanmalı motorlarda hava akış ölçerlerle hava kütlesel debisinin tespiti ve yakıt-hava karışımı teşkili
Determining the massive flow of air and organising fuel-air mixture by air flow meters in internal combustion engines with mechatronic equipment
  1. Tez No: 136168
  2. Yazar: ERKAN YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET MEKATRONİK DONANIMLI İÇTEN YANMALI MOTORLARDA HAVA AKIŞ ÖLÇERLERLE HAVA KÜTLESEL DEBİSİNİN TESPİTİ VE YAKIT-HAVA KARIŞIMI TEŞKİLİ Bu çalışmada, otomobillerde kullanılan elektronik enjeksiyonlu benzin motorlarının hava emiş sisteminde, silindir içerisine alınan havanın kütlesini ölçmek için kullanılan“hava kütle ölçerler”incelenmiştir. Çalışmada Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü Otomotiv Eğitimi Anabilim Dalı Benzinli Motorlar Labarotuannda bulunan Ford Zetec 1.6 16 Valf motor kullanılmıştır. Son yıllarda değişik yakıt kullanan motor teknolojileri hızla gelişmektedir. Ancak benzinli motorların daha uzun yıllar kullanılacağı da bir gerçektir. Benzinli motorlar üzerinde de daha az yakıtla aynı yada daha yüksek performansı yada daha yükseğini sağlamak, çevre kirliliğini azaltmak amacıyla geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Yeni teknolojiye sahip araçlarda elektronik donanımlar araç üzerindeki sistemlere entegre edilerek, yüksek motor performansı ve sürüş konforu sağlanmaktadır. Silindire alman hava miktarı motor performansım ve yakıt sarfiyatını direk olarak etkileyen en önemli unsurdur. Dolayısıyla silindirlere alınan hava miktarının doğru olarak ölçülmesi gerekmektedir. Bunun için geliştirilmiş çeşitli ölçüm metotları mevcuttur ve bu metotlar da sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu gün için yeni teknolojiye sahip motorların büyük çoğunluğunda sıcak tel anemometresi (hot wire anemometer) olarak adlandırılan yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde ölçümler diğer yöntemlere göre daha hassastır, hareket eden parçası olmadığından ömürleri uzundur ve arıza yapma ihtimali daha azdır. Bu çalışmada kullanılan motorun emiş sisteminde de sıcak tel anemometresi mevcuttur ve hava kütlesinin ölçümü bu yöntemle gerçekleştirilmektedir.Motor üzerindeki anemometrenin çalışma karakteristiğini deneysel yolla elde etmek amacıyla sisteme eğik manometre ve hava tankı monte edilmiştir. Eğik manometre ile motorun emiş vakum değeri ölçülmüş, aym anda da kızgın tel anemometresi çıkışından (silindire giren havanın kütlesinin değerine karşılık gelen) elektriksel gerilim değerleri okunmuştur. Daha sonra manometreden okunan vakum değerlerinden, emilen havanın kütlesi hesaplanmış ve kızgın tel anemometresinden gelen elektriksel gerilimlerin kütle karşılıkları elde edilmiştir. Elde edilen bu verilerin Excel tablolama programında grafiği çizilmiş, çizdirilen grafiğin fonksiyonunu bulmak için eğri uydurma yöntemi kullanılmış ve 3. dereceden polinom elde edilmiştir. Motor üzerinde yer alan su sıcaklığı, devir, lambda, hava sıcaklığı, gaz kelebek konumu sensörlerinden ve hava kütle ölçerden gelen verilerin kaydedilmesi ve aynı zamanda bilgisayar ekranında görüntülenmesi amacıyla Delphi programıyla bir yazılım oluşturulmuştur. Aynı zamanda motor ile bilgisayar arasındaki haberleşmeyi sağlamak için, veri alış-veriş kartı (DAC) ve motorun bilgisayardan çalıştırılıp durdurulması için bir röle kartı tasarlanmış ve sisteme monte edilmiştir. Bu çalışma, motor performans ölçüm ve değerlendirmelerinde kullanılmak üzere yazılım ve donanım olarak bir temel alt yapı niteliğindedir. Bu açıdan ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacak ve faydalı olacaktır. Şubat ; 2003 Erkan YURDAGÜL II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINING THE MASSIVE FLOW OF AIR AND ORGANISING FUEL-AIR MIXTURE BY AIR FLOWMETERS IN INTERNAL COMBUSTION ENGINES WITH MECHATHRONIC EQUIPMENT Within this study, 'air mass meters' were surveyed, which are used to measure the mass of the air taken into cylinder in the air admission system of gas motors with electronic injection used in automobiles. During the study, Ford Zetec 1.6 16 Valve motor in Marmara University, Faculty of Technical Education, Department of Mechanical Education, Field of Automotive Education, Gas Motors Laboratory was used. In recent years motor technology using variable fuel has been improving fast. However, it is a fact that gas motors will be used for many years. Studies on gas motors have been going on in order to provide the same or over performance or more with less fuel and to develop for making the environment pollution less. In vehicles with new technology, high motor performance and comfortable driving are provided by integrating electronic equipment to the system on the vehicle. The quantity of air taken into the cylinder is the most important factor that directly affects the motor performance an fuel expenditure. Therefore, it is important to measure the quantity of air taken into cylinders correctly. There are variable methods of measurement for this and these methods are being improved continuously. Today in most of the motors with new technology a method called hot wire anemometer is used. In this method, measurements are more sensitive than in order methods; due to lack of a mobile part they are more long-lasting; and the probability of a breakdown is lesser. In the admission system of the motor used in this study there is hot wire anemometer and air mass is measured by this method. In order to obtain the working characteristic of the anemometer on the motor through experimental way, an inclined manometer and air tank were fixed to the IIIsystem. Admission vacuum value of the motor was measured by the inclined manometer and at the same time, electrical tension values (that face the mass value of the air coming into the cylinder) were read from the outlet of the hot wire anemometer. Then, the mass of the admitted air was calculated through the values read on the manometer, and mass values of the electrical tensions coming from hot wire anemometer were obtained. The graphs of these data obtained were drawn in Excel table program, and curve adaptation method was used in order to find the function of the graph drawn, and polynom of cubic equation was obtained. In order to register the data coming from the sensors for water temperature, cycle, lambda, air temperature, throttle position and from air mass meter, and to screen these on the monitor, a software was formed by Delphi program. In addition to these, a data acceptance card (DAC) to the motor from the computer were designed and fixed to the system. This study provides a fundamental substructure as software and hardware, in order to be used in motor performance measurement and evaluation. In view of this, study will enlighten and be useful for the forthcoming studies. February; 2003 Erkan YURDAGÜL rv