Sanayide enerji tasarruf potansiyeli ve Özen Mensucat Fabrikası enerji etüdü
Potential of energy saving in industry and the energy audit of Özen Mensucat Plant
- Tez No: 136352
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Enerji tasarrufu, enerji etüdü, basınçlı hava kaçakları, düşük basınçlı hava, izolasyon, ısı geri kazanımı, atık ısı kazanı, kazan verimliliği. Bu çalışmada sanayi tesislerinde tasarruf edilebilecek enerji miktarı ile bunun mali değerinin hesabı için gerekli prosedürler açıklanmıştır. Her bir tasarruf potansiyeli için; Türkiye de örnek bir tesis seçilmiş ve mevcut durum üzerinden örnekler verilmiştir. Bu örneklerde tasarruf miktarı, tasarruftm mali karşılığı, yatırım tutarı ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada ele alınan başlıca tasarruf imkanları şunlardır: (1) kazan verimliliği, (2) buhar sistemleri, (3) izolasyon ve enerji tasarrufu, (4) elektrik sistemleri, (5) basınçlı hava sistemleri, (6) atık ısı geri kazanımı. XVI
Özet (Çeviri)
POTENTIAL OF ENERGY SAVING IN INDUSTRY AND THE ENERGY AUDIT OF ÖZEN MENSUCAT PLANT SUMMARY Key words : Energy saving, energy audit, compressed air leakages, low pressured air, insulation, recovery the heat, waste heat boiler, boiler efficiency. In this study, the methods for the evaluation of the energy amount and financial value of this energy that can be saved in the industrial plants are given. For each method, examples are given from an industry plant in Turkey. In this examples, the amount of the saved energy, financial evaluation of this energy, investment cost and pay back period are calculated. Among the methods we investigate for energy saving are : (1) boiler efficiency, (2) steam system, (3) insulation and energy saving, (4) electric systems, (5) compressed air systems, (6) recovery the waste beat. XVII