Alçak gerilim koruma ve kontrol sistemi
Low voltage protection and control system
  1. Tez No: 136367
  2. Yazar: YENER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETİN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Alçak Gerilim Koruma ve Kontrol Sistemi, açma-kapama cihazları, kısa devre, aşın akım. Alçak gerilim koruma ve kontrol sistemi; normal işletme şartlarında devreyi kapamaya, kesmeye ve bu devrenin akımını taşımaya, normal dışı şartlarda ise devreyi otomatik olarak kesmeye yarayan mekanik açma-kapama cihazlarıdır. Bir alçak gerilim koruma ve kontrol sisteminin devreyi açma kapama işleminden başka en önemli fonksiyonu; yukarıda tanımını yaparken de normal dışı şartlar olarak ifade ettiğimiz, kısa devre ve aşın akım gibi durumlarda devreyi korumasıdır. Sistemin koruma fonksiyonlanm yerine getirebilmesi için cihazlar içinde ilgili üniteler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında alçak gerilim koruma ve kontrol sistemi açtırma ünitelerine uluslararası IEC TS EN standartlannda bir giriş sağlanmış ve alçak gerilim koruma kontrol cihazlannm üretim, montaj, test ve kullanım şekillerinin önemi incelenmiştir. Ayrıca bir alçak gerilim koruma ve kontrol kesicisine ait kısa devre test ve kontrol düzeni EK'te sunulmuştur XV
Özet (Çeviri)
LOW VOLTAGE PROTECTION AND CONTROL SYSTEM SUMMARY Keywords - L. V. Protection and Control Systems, Mechanical Devices, Short Circuit, Over Current Low voltage protection and control systems are mechanical devices capable of making, carrying and breaking currents under normal circuit conditions and also making, carrying for a specified time and breaking currents under specified abnormal circuit conditions such as shot-circuit and over-current. Most important function of the Low voltage protection and control systems are the protection of the circuit at the abnormal operating conditions which are shot circuit and over current besides making, carrying and breaking the currents. Low voltage protection and control systems are equipped with some units to carry out protection function. This thesis provides an introduction to the opening units of Low voltage protection and control systems. The manufacturing process, assembling, testing and using of the low voltage protection elements have been revealed according to International IEC TS EN standards. Also short circuit test report of one low voltage equipment was given at enclosed. XVI