Perdeli çerçeveli sistemlerde perde en kesit şeklinin, kalınlığının ve planda perde yerinin değişmesinin sistem davranışına etkisi
The Effect of changing cross section, width and location of shearwalls at frame-shearwall systems and the effect at building behaviour
- Tez No: 136417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Deprem, perdeli çerçeveli sistemler, yapı analizi, yapı davranışı, kat kesme kuvveti. Bu çalışmada; deprem etkisindeki konut ve işyeri türündeki 4,5,6 ve 8 katlı perdeli çerçeveli 35 tip yapı üzerinde, perde en kesit şekli, perde kalınlığı ve planda perde yerinin, değişimiyle perde ve kolonlara gelen kesme kuvvetlerinin değişimi incelenmiştir. Birinci bölümde; Problemin tanımı yapılmış, ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde; betonarme taşıyıcı sistemler ile ilgili bilgiler verilmiş, bir sistemin çerçeveli, perdeli, perdeli çerçeveli olması hallerinde yükleri taşıma biçimleri anlatılmış ve bu sistemlerden perdeli çerçeveli sistemin kullanım nedenleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise sistemin kendi ağırlığı ile birlikte bu sisteme etkiyecek yanal yükler altındaki davranışı incelenmiş, konuyla ilgili olarak yanal etki altında sistemdeki perdenin davranışı ve perde ile çerçevelerin etkileşimi belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ele alınan yapıların analizinde kullanılacak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle döşeme kalınlığı tespit edilip döşeme ağırlıkları, daha sonra kiriş, perde ve kolonların ağırlıkları hesaplanarak yapıların kat ve bina ağırlıkları deprem yönetmeliği kurallarına uygun olarak bulunmuştur. Beşinci bölümde bina ağırlıkları tespit edilen bu yapılarda deprem etkisi altında oluşacak yatay yüklerin hesabında Eylül 1997 deprem yönetmeliğine uyularak“İDE YAPF'nm hazırladığı en son versiyon olan ”ide CAD 4.0" bilgisayar programı kullanılmıştır. Altıncı bölümde yapılar, bu bilgisayar programı yardımıyla analiz edildikten sonra; katlara etkiyen toplam kesme kuvveti, kattaki perdelerin aldığı toplam kesme kuvveti, kattaki kolonların aldığı toplam kesme kuvveti değerleri elde edilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. xv
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CHANGING CROSS SECTION,WIDTH AND LOCATION OF SHEARWALLS AT FRAME - SHEARWALL SYSTEMS AND THE EFFECT AT BUILDING BEHAVIOUR SUMMARY Keywords. Earthquake, shear- walled systems structural analys, structural behaviour, storey shear force. With this study, shear foce changing at shear - walls and columns at 35 different building types, that at each building storeys are 4, 5, 6, 8, under earthquake loads has been reasearched, where shear - wall location and shear - wall section is varying in structure; First Section : Problem description, concerned studies and scope and aim ahs been given. Second Section: General knowledge about reinforced - concrete systems has been given, and what benefits could be gained if systems are consisted as frame, shear - wall or shear- wall -frame systems, as well as, load carrying types has been explained. Third Section : The structural behaviour is researched under lateral loads, plus self weight of structure, relevent with this topic, also interaction between shear - wall and frame and behaviour of shear- wals in system under latera forces has been given. Fourth Section : The datas about structures has been gathered. First, floor thickness, acoording to the codes, has been determined and then columns and shear - walls weight calculated, after this, storey and building self weights are found ; Fifth Section : At buildings, where building weights has been found, the lateral loads that will emerge under seismic loads has found with ' İDE YAPI 4.0 ' software program.All of equations, that are used to find loads and seismic forces, are aptly used from Turkish Codes. Sixth Section : After the analys with computer program, total shear forces at storey levels, total shear - wall shear forces at the storey levels and columns shear forces values are found, finally results has been inspected and proposals has been made about it. xvi