Bitkisel yağ sanayii işletmelerinin yapısı, işleyişi, kalite uygulamaları ve karşılaştıkları pazarlama sorunları: Tekirdağ örneği
The Structure and function, quality applications and marketing problems of the vegetable oil industry management: Tekirdağ example
  1. Tez No: 136457
  2. Yazar: EVREN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER AZABAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Türkiye'de yağından yararlanılan toplam 12 farklı bitkinin tarımı yapılmaktadır. Bunlar ayçiçeği, çiğit, mısır, susam, soya fasulyesi, zeytin, kolza, yerfıstığı, haşhaş, keten ve kenevirdir. Bu sayılan ürünler içerisinde yemeklik yağ üretimine konu olanların başmda ayçiçeği, pamuk, mısır, zeytin, soya, kolza, susam ve haşhaş gelmektedir. Türkiye'de değişik kapasitelerde kurulu toplam 122 adet yağ sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerden 54 tanesi Trakya Bölgesinde, 23 tanesi Marmara Bölgesinde, 24 tanesi Ege Bölgesinde, 15 tanesi Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, 6 tanesi de İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Bu tesisler toplam olarak yılda 4.500.000 ton yağlı tohum işleme, 2.800.000 ton rafine yağ üretme ve 700.000 tonda margarin üretme kapasitesine sahiptir. Türkiye'nin nüfusu ve yağ tüketim düzeyi dikkate alındığında, yurt içi bitkisel yağ üretiminin bu talebi karşılamaya yetmediği ve yıllardır devam eden bir yemeklik yağ açığının olduğu görülmüştür. Bu açığın kapanması için başta ayçiçeği, soya ve palm yağları olmak üzere çeşitli yağlar ithal edilmektedir. Araştırma konusu olan Tekirdağ ilinde tarımı yapılan en önemli yağlı tohum ayçiçeğidir. Ayçiçeği, Türkiye genelinde ekiliş alanı ve üretim bakımından pamukla birlikte ilk sırayı paylaşması ve yağ sektörünün en önde gelen hammaddesi olması nedeniyle ülke tarımında önemli bir konuma sahiptir. Türkiye şartlarında ayçiçeği tohumundan %38-40 oranında yağ elde edilmektedir. Tekirdağ ilinde tarımsal üretim dallan ve ekili alanlar bakımından tahıllar ve yağlı tohumlar önemli bir paya sahiptir. Ayrıca Tekirdağ ilinin bulunduğu Trakya bölgesi ayçiçeği üretiminin %60'lık payma sahip olması ve ülkede kurulu yağ sanayii tesislerinin yarıya yakın bölümünü barındırması bakımından da önemli bir konuma sahiptir. Türkiye ayçiçeği üretiminin yaklaşık %27'si Tekirdağ'dan karşılanmaktadır. Bu nedenle Tekirdağ bitkisel yağ sanayiinde önemli bir konuma sahiptir. rvAyrıca son yıllarda Tekirdağ ilinde kolza üretimi konusunda Önder Çiftçi Derneği yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede Tekirdağ ilinde üretim artmaya başlamıştır. Trakya Bölgesinin iklim koşullan kolzanın yetiştirilmesine çok uygun olması, bölge ve Türkiye ekonomisi için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Trakya bölgesinde buğday-ayçiçeği ekim nöbetine ek olarak buğday-kolza ekim nöbeti de devreye girerse, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yağlı tohumların önemli bir bölümü karşılanmış olur. Sektörün en önemli sorunlarından birisi hammadde yetersizliğidir. Bunun altmda yatan temel nedenlerden bir tanesi ekim alanlarının gittikçe daralma göstermesidir. Bunu doğuran nedenler ise uygulanan üretim ve fiyat politikalarına bağlıdır. Ülkemizde ciddi oranda bir yağ açığı bulunurken özellikle ayçiçeğine düşük taban fiyatlar verilmesi üretimi azaltmıştır. Diğer önemli bir sorun ise kalite uygulamalarında ortaya çıkmaktadır. Sektörde kalite uygulamaları daha yeni gelişim gösterdiği için kalitesiz yağ üreten firmalardan dolayı haksız rekabet yaşanmaktadır. Türkiye'de bitkisel yağlı tohumların üretimi artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu nedenle bitkisel yağlı tohumların yurtdışından temin edilmesi söz konusudur. Ülkemiz bitkisel yağ sanayiinin son derece gelişmiş olması, üretim kapasitesinin ihtiyacm üzerinde olması nedeniyle bitkisel yağ ithalatı daha çok ham yağ ve tohum şeklinde gerçekleştirilmekte ve bu şekilde katma değer yurtiçinde kalmaktadır. Türkiye'de bitkisel yağlı tohumların ekim alanı 1,3 milyon hektardır. Bu alan, toplam ekilen tarımsal alanların %7,2'sini oluşturmaktadır. Türkiye'de tarımı yapılan yağlı tohumlar arasmda ayçiçeği, pamuk, susam, soya, yerfıstığı ve kolza bulunmaktadır. Yağlı tohumlu bitkilerde özellikle ayçiçeğinde üretimin en yoğun olduğu bölge Trakya bölgesidir. Trakya bölgesinde de ağırlık Tekirdağ Hindedir. Tekirdağ ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren yağ fabrikaları genel toplam içerisinde önemli bir paya sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are 12 different plants which are used to obtain oil in Turkey. These are sunflower, cotton seed, maize, sesame, soybean, olive, rapeseed, peanut, poppy, linseed and hemp. Sunflower, cotton seed, maize, olive, soybean, rapeseed, sesame, poppy are used for refined vinterized oil. There are 1 12 oil factory and all of them different capacites between these factories. 54 of them are in Trakya Region, 23 of them in Marmara Region, 24 of them in Ege Region, 15 of them in Akdeniz Region and Güneydoğu Anadolu Region and 6 of them are İç Anadolu Region. These factories have 4.500.000. tons oil seed production, 2.800.000 tons refined oil production and 700.000 tons margarine production capacity in a year. When we consider the population of Turkey and oil usage in Turkey we can see that the domestic production of these vegetable oils aren't enough. To cover this need various oils are imported initially, sunflower, soybean and palm oils. Sunflower is the most important oil seed production in Tekirdağ which is subjected city at research. Sunflower has an important role in country agriculture because of seeding areas, having the first level with cotton meaning production and its being initial raw material in oil sector. The 38 - 40% oil is produced from sunflower seed in Turkey conditions. Cereals and oil seeds have an important role in Tekirdağ city concerning agricultural production branches and effective seeding areas. Moreover, Trakya Region consisting Tekirdağ city has an great importance meaning 60% sunflower production and having nearly half of the total oil industry complexes in whole country. The 27% of the whole production of sunflower is covered by Tekirdağ city. For this reason Tekirdağ has an important role in vegetable oil industry. In addition, Önder Çiftçi Society is hardly working on rapeseed production. Reasing this productios are increasing in Tekirdağ city. Available wheather conditions of Trakya Region to produce rapeseed, causes a great advantage for Turkish economy. The most oil seed need of Turkey could be covered if the wheat-rapeseed seeding added to wheat-sunflower. VIThe most important problem of the sector is unsatisfied raw material. One of the basic reason of this problem is decreasing seeding regions. And this is caused by the production and pricing policies. Even our country needed and important amount of oil, the productions are decreased causing by the given low base-prices especially to sunflowers. Another important problem appears to be quality applications. Meaning of the recent growth of the quality applications in sector, an un-fair competition takes place because of unqualified oil producing companies. Vegetable oil seed production could not satisfy the needs of developing population in Turkey. This is resulted as importing the oil seeds. Highly developed vegetable oil industry in our country, because of the over production than demand causes vegetable import done as raw-oil and seed. By the way this prevents the tax last. Vegetable oil seeding is done on 1,3 million hectares in Turkey. This is 7,2% of the total agricultural seeding areas. Sunflower, cotton, sesame, soybean, peanut and rapeseed are the examples of oil seeds produced in Turkey. Trakya Region is the most popular region, especially sunflowet for oil seed productions. And this productions in Trakya Region are mostly based in Tekirdağ city. The oil factories in Tekirdağ have an important share in total amount. VII