Klima sistemlerinin Türkiye şartlarında ekonomi analizinin yapılması
Economical analysis of air conditioning systems according to conditions of Turkey
  1. Tez No: 136471
  2. Yazar: TAMER KANTÜRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çorlu Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Anabilim Dalında“Klima Sistemlerinin Türkiye Şartlarında Ekonomi Analizi”adı altında bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma kapsamında özet olarak şu konular işlenmiştir; klima cihazlarının temel çalışma prensibi, klima cihazlarının kullanıldığı uygulamalar, klima sistemlerinde kullanılan cihaz tipleri, klima cihazlarında kullanılan soğutucu akışkanlar, bu akışkanların çevre üzerindeki etkileri, bu etkilerin azaltılması için yapışan çalışmalar, ülkemizin enerji gerçeği açısından mevcut durumu, klima sistem tipleri, klima sistemi seçiminde göz önünde tutulması gereken kriterler bilgi olarak verilmiştir. Farklı klima sistemleri önemli kriterler göz önüne alınarak karşılaştırlmıştır. Örnek bir hacim seçilerek bu hacme ait ısıtma ve soğutma yükleri belirlenmiştir. Bir sonraki adım olarak bu hacim için istenen ısıtma ve soğutma yüklerini karşılayabilecek klima sistemi önceki bölümlerde anlatılmış olan sistem seçim kriterlerine göre seçilmiştir. Söz konusu hacim için ısıtma ve soğutma yükleri İstanbul iklim şartlarına göre belirlenmiştir. Sistem seçim kriterleri içinde yer alan en önemli kriterlerden biri olan maliyet kriteri seçilen örnek hacim için yıllık eşdeğer maliyet metodu yardımıyla farklı klima sistemleri için toplam maliyet olarak hesaplanmıştır. Bu yol ile farklı klima sistemlerinin ekonomik ömürleri boyunca kullanıcıya getirecekleri toplam mali boyut hesaplanmıştır. Seçilen örnek hacmin klima sistemi yardımıyla ısıtılması durumunda oluşacak enerji maliyetinin diğer sistemlerle kıyaslaması yapılmıştır. Bu amaçla ısıtma yükünün karşılanabilmesi için harcanması gereken enerji ve buna bağlı oluşan maliyet klima sistemi ve buna alternatif diğer sistemler için hesaplanarak bir karşılaştırma tablosunda gösterilmiştir. Bu tez 2002-2003 öğretim yılında hazırlanmıştır ve toplam 125 sayfadan oluşmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project was prepared as a master thesis at Engineering Faculty of Trakya University and entitled as“Economical Analysis of Air Conditioning Systems According to Conditions of Turkey”. The subjects which are explained in this project are; main operating principle of air conditioning systems, applications where the air conditioning systems are used, equipments which are used at air conditioning devices, refrigerants which are used in the air conditioning systems, the effects of the mentioned refrigerants on the environment, precautions done to elminate the mentioned effects of refrigerants, the current energy situation of Turkey, air conditioning systems, selection criterions for the air conditioning systems and comparsin of different air conditioning systems. By selecting a model build, the required heating and cooling capacity have been calculated. In the next step an air conditioning system which has eneough capacity for cooling and heating of mentioned build was specified according to the system selection criterions which were explained in the previous sections of thesis. The location of mentioned build was accepted in Istanbul. One of the most important system selection criterion is the cost of the system. In this thesis by using of“yearly equivalence cost method ”for different air contioning systems the total cost was calculated. By this way, the total cost of an air conditioning system to the customer during its economical lifetime has been calculated. When the air conditioning system is used for heating of the model build, there will be an energy cost and in this project this energy cost was compared to the energy costs of other alternative heating systems. This comparsion was shown in a chart. This thesis was prepared at the term of 2002-2003 and consists of 125 pages.