Şekil bellekli Cu-Al-Mn alaşımlarının hızlı soğutma ile üretimi ve karakterizasyonu
Production rapidly quenched Cu-Al-Mn shape memory alloys and their characterization
- Tez No: 136568
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Şekil bellekli alaşımlar, sabit bir çalışma alanında sıcaklık ve ya gerilme değişimi ile hem martenzitik, hem de geri dönme transformasyonlarına maruz kalabilen alaşımlar grubudur. Martenzitik, aynı zamanda yer değiştirme veya difüzyonsuz dönüşümler olarak bilinen dönüşümler, katılardaki ferro manyetizmaya çok benzeyen dönüşümlerdir. Buradaki atom hareketleri çok büyük boyutta değildir, fakat bütün atomlar aynı yönde hareket ettikleri için, dönüşüm sonucunda şekilde makroskopik ölçüde değişim gözlenir. Bunların sonucunda başka malzemelerde görülmeyen, şekil bellek etkisi ve süper elastisite özelliklerinden dolayı şekil bellekli alaşımlar kavrama, hissedici, hareket verici gibi uygulamalarda yeni fonksiyonel malzemeler olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada öncelikle çalışmanın başlangıç noktası olan şekil belleğin temelini oluşturan martenzitik dönüşümlerden başlanarak tek yönlü şekil bellek etkisi, iki yönlü şekil bellek etkisi, süperelastisite gibi fiziksel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra şekil bellekli alaşım gruplarının neler olduğu, bu alaşımların üretim yöntemleri hakkında kısa bilgiler ve şekil bellekli alaşımların kullanım yerleri hakkında örnekler gösterilmiştir. Deneysel çalışmalar kısmında ise ağırlıkça Cu-12Al-lMn ve Cu-12Al-2Mn alaşımlarından hızlı soğutma tekniği ile şeritlerin eldesi anlatılmıştır. Hızlı soğutma ile üretilen şeritlerin, soğuduktan sonra bükülerek öncelikle çakmak ile ısıtmak suretiyle ilk üretilmiş hali olan düz şerit haline gelip gelmediği kontrol edilmiştir. Yapılan kontrollerde Cu-12Al-lMn ve Cu-12Al-2Mn alaşımlarının iyi şekil bellek özelliğine sahip olduğu gözlenmiştir. Yapılan mikroyapı çalışmalarında, iyi ŞB özelliklerine sahip olan Cu-12Al-lMn ve Cu-12Al-2Mn alaşımlarının tek fazlı yapıda olduğu görülmüştür. Nitekim bu durum yapılan X-ışınları difraksiyon çalışmaları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The shape memory alloys can be subjected to both martensitic and back- remaining transformations with temperature and stress change under constant process conditions.Martensitic transformations are very similar to the ferro magnetizm observed in solids and also known as interstitial or diffusionless transformations.The atomic mobilitiy in shape memory alloys is not as large as in the solids, but since the all atoms move in the same way, the charge due to the transformation can be observed in macroscopic scale. As a result of these, shape memory alloys are used as new functional material in applications such as coupling,sensors and bearing. In this study, the physical properties of shape memory alloys such as fundamentals of the martensitic transformations, one way shape memory, two way shape memory,superelastcity were summarized briefly in introduction. Then, the shape memory alloy groups, brief explanations about production methods and the uses of the shape memory alloys were given. The production of ribbons from Cu-12Al-lMn and Cu-12Al-2Mn alloys in weight percentage with the rapid quenching technique is given in the experimental studies part of this study. The ribbons produced by melt spinning technique when folded afterwards by cooling were heated with a lighter to check if recovery to its original form of flat ribbons occurred or not. It is observed that the alloys with Cu- 12Al-lMn and Cu-12Al-2Mn have good shape memory properties. It is also seen from the microstructure studies that these alloys have single-phase structures. These findings were approved by X-ray diffraction studies.