Bursa el işlemeleri
- Tez No: 13664
- Danışmanlar: PROF. SÜMER SALDIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Birinci bölümde, işleme kavramının ne olduğu, nitelikleri ve bağlantılarıyla anlatılmaya çalışılmıştır. İşlemelerin insan üzerinde bıraktığı etkiler, mesajlar; motif ve renklerin iletişim değerleriyle vurgulanmıştır. Bireyin sosyalleşme süreci içinde, aldığı rol, içinde bulunduğu yöre ve çevresi ile inancı, duygusal yaşamı vb. işlemeleri etkileyen etmenler olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Bursa yöresine ilişkin en çok karşılaşılan işleme türlerinin (havlu, yağlık, çevre vb.); konuları, teknikleri, renkleri, malzemeleri (kumaş ve iplik), motif ve kompozisyonları anlatılarak, belirlenmiş örneklerin bazılarından gözlem fişi katalogu ve desen kataloğu hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde, el işleri ve benzeri kültür ürünlerine sahip çıkmamızın gerekliliğinden söz edilip, el işlemelerin geleceğe kültür aktarma ve devamlılık işlevinde olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter, I attempt to explain what the concept of embroidery is, what qualities and characteristics it has. In addition to these, I include the impression and the message it conveys to people as well as the communicative values of various motives and colours. The role that an individual takes in the process of socialization, the natural setting he is living in, his beliefs and his spiritual trends etc. are all con sidered as the elements that affect these processes. In the second chapter, the most common types of embroidery in the region of Bursa listed (as havlu, çevre, yağlık } with their designs, motives, tecniques, colours, materials (their clothes and fibres etc.) and several cataloques from some specied samples are prepared. In the third chapter, due attention is paid to the necessity of protecting our cultural values such as handcrafts is considered to be one of the best means of passing our cultural values to the new generations.