El ve makina işlemeleri meslek programının istihdam açısından değerlendirilmesi
An Education of manual and mechanical embroidery vacational department employment
- Tez No: 189976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖNÜL YILMAZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Eğitimin, toplumların gelişmişlik düzeylerini arttırmada önemli bir role sahipolduğu bilinmektedir. Bu amaçla ülkenin dört bir yanındaki bireylere gerekli olaneğitim imkânların sağlanması için çeşitli eğitim kurumları faaliyete geçirilmiştir.Eğitim kurumlarının özellikleri bireylere kazandırılacak temel niteliklere göregruplara ayrılmıştır. Kız meslek liseleri de genç kızlarımızın özelliklerine uygunnitelikte meslek sahibi olabilmeleri ve toplumdaki istihdamlarını arttırabilmek içinfaaliyete geçirilmiş bir kurumdur. Kız meslek liselerinin toplumumuzdaki yerioldukça eski tarihlere dayanmaktadır. El sanatları programında yer alan el ve makineişlemeleri (nakış) bölümü de geleneksel bölümler içerisinde geçmişten günümüzekadar gelmiş bir eğitim programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzdekiteknolojik gelişmeler karşısında bu bölümün konumunu belirtmek için araştırmaalanı olarak seçilmiştir.Problem olarak el ve makine işlemelerinin istihdamı seçilerek araştırmakapsamına alınmıştır. Bu araştırmanın amacı el ve makine işlemeleri bölümününgünümüz kız meslek liselerindeki programları incelenerek bu bölümün istihdamaçısından karşılaştığı veya karşılaşacağı sorunları tespit etmektir. Araştırmasonucunda elde edilen veriler, hem kız meslek liseleri hem de el ve makine işlemeleribölümünde yer alan bireylerin etkin bir programa sahip olabilmesi için önemlidir.Araştırmanın evren ve örneklemini, Bursa iline bağlı beş kız mesleklisesinden ?El ve Makine İşlemeleri Programı? ve bu programda görevli öğretmenlerile öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca araştırma kapsamına, bu programdakiöğrencilerin beceri eğitimlerinin yapıldığı dört işletmeden, beş temsilci de alınmıştır.El ve makine işlemeleri programının istihdamının değerlendirilebilmesi içinüç türde anket soruları hazırlanarak araştırma kapsamındaki öğrenci, öğretmen vetemsilci usta öğreticilere uygulanmıştır. Elde edilen bilgilerin analizi bilgisayarortamında SPSS (Statistical Package for Social Science) paket programı ilearaştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırma sonuçlarının yorumlanmasındaistatistikî işlemlerden frekans dağılımları, yüzde oranları, Kay-kare, Pearson Chi-Square Tutarlılık Testi'nden yararlanılmıştır. Elde edilen bilgiler sonuç bölümündetekrar değerlendirilerek verilmiştir.Son olarak araştırmada kullanılan literatürlerin kaynakçaları ve bireyleredüzenlenen anketlerin birer nüshası ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been commonly known that education raises the developmental level ofsocieties. Therefore, various institutions of education were put into activity so as toprovide the individuals across the country with facilities of education. Thecharacteristics of educational institutes are categorised on the basis of thefundamental properties to be instilled on individuals. And Girls? Vocational HighSchools are an institution of education opened so that young girls can haveoccupations that are suitable to their characteristics; additionally, they were openedso as to increase female employment in our society. The significance attached tothese schools date back to olden times. Needlework and mechanical work(embroidery) department, which is included in the Major department of Handicraft,also dates from a remote past; just like several traditional departments. It was chosenas the field of research in order to identify this departments? position in front of thetechnological advances of our time.The employment of manual and mechanical embroidery was made theproblem of the research, and was included in the scope of the research. The researchaims at studying the department of embroidery in today?s Girls? Vocational HighSchools and identifying the problems this department currently encounters inemployment as well as the probable problems. The results obtained in the researchare significant for the individuals involved both in the Girls? Vocational High Schooland in the department of embroidery to have an efficient curriculum.The universe and sample of the research are composed of the ?Manual andMechanical Embroidery Department? of the five Girls? Vocational High Schoolslocated in the province of Bursa, and the students and teachers of those schools. Inaddition to that, five representatives from the four businesses where the students?skills? training is practised were also included in the scope of the research.In order to be able to evaluate the employment concerning the department,survey questions of three types were prepared; and the survey was conducted on thestudents, teachers, and representative trainer foremen involved in the study. Theanalysis of the data gathered was done by the researcher through SPSS (StatisticalPackage for Social Science) package programme on the computer. Statisticalprocedures, frequency distributions, percentages, Chi-Square, and Pearson?s Test ofChi-Square Consistency were used in the interpretation of the research results. Theresults were presented in the conclusion chapter by re-evaluating them.Finally, the bibliography of literature referred throughout the research as wellas copies of the surveys used were appended to the Appendices