Ankrajların zemin özelliklerine bağlı olarak tasarım esasları ve uygulama teknikleri
The Design principles and application techniques of anchorages according to soil properties
  1. Tez No: 136691
  2. Yazar: UMUT TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Son yıllarda, özellikle büyük yerleşim alanlarında ortaya çıkan derin kazılar geoteknik mühendisliğinin önemli bir araştırma konusu olmuştur. Derin kazı gerektiren yapıların inşası boyunca, kazı sahaları içinde kazının düşey olarak teşkilini sağlamak ve kazı çevresinde bulunan bina, yol ve mevcut diğer yapılarda oluşabilecek hasarları önlemek için destekleme sistemi yapılması gereklidir. Kazı derinliklerinin büyük olduğu metro, yüksek bina temeli gibi yapılarda payanda, istinat duvarı gibi klasik destekleme sistemlerinin kullanılması ekonomik olmamakla birlikte, kazı sahasını daralttığı için tercih edilmemektedir. Bunların yerine, son yıllarda derin kazı çukurlarının güvenli ve ekonomik olarak desteklenmesi için çok sıra ankrajh iksa sistemleri sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ankrajların kullanım alanları, farklı zeminlerde uygulanan farklı ankraj tipleri, ankrajlarm taşıma kapasitesi, öngerme işlemi ve ankrajların uygulaması konu alınmıştır. Ayrıca ankrajlarla birlikte uygulanacak farklı iksa sistemlerinin ekonomik karşılaştırılması yapılmıştır. Umut TURAN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In the recent years, deep excavations taking place especially in larger settlements has become an important investigation subject of geotechnical engineering. During the construction of structures requiring deep excavation, soil supporting systems must be built to avoid the failures which might occur in the neighboring buildings, roads and other structures around the excavation site to enable the vertical composition of the excavation. It has been observed that the use of classical retaining structures like retaining walls are not safe enough also not economical for projects requiring deep excavations. In recent years, under geotechnical and foundation engineering considerations, the design of more functional, safer and more economic solutions like multiple anchored earth retaining walls have been developed. In this study, usage areas of anchorages, types of various anchorages applied in different soils, bearing capacity of anchorages, prestressing application and application of anchorages are considered. Also economical comparison of different supporting systems to be applied with anchorages are made. Umut TURAN