Çameli (Denizli) yöresi makrofungusları üzerine taksonomik bir araştırma
Taxonomical investigations on some mushrooms distributed in Çameli (Denizli)
  1. Tez No: 136697
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KANLIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, Denizli Çameli ilçesi sınırları içinde 2000-2001 yılları arasında sonbahar ve ilkbaharında yapılan arazi çalışmalarında 457 makrofungus örneği toplanmıştır. Toplanan türlerin morfolojik, ekolojik özellikleri ve yöre halkından alınan bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucu 20 familyaya ait 35 tür belirlenmiştir. Bunlardan: 23 'ü yenen, 7'si yenmeyen, 4'ü zehirli,7'si odun tahripçisi, 6'sı hem yenen hem de odun tahripçisi ve 1 'i hem zehirli hem de odun tahripçisidir. Yenen Türler: Morchella esculenta, M. Conica, Helvetia leucopus, H. Lacunosa, Paxina leucomelas, Peziza vesiculosa, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus; Rhizopogon roseolus, Suilus bellimi, Chroogomphus rutilus, Pluretus ostreatus, P. Eryngii, Clitocybe odora, Lepista nuda, Tricholoma terreum, Agaricus campestris, A. Bisporus, Coprinus micaceus, C. Comatus, Agrocybe cylindracea, Lactarius deliciosus, L. Deterrimus. Yenmeyen Türler: Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Geastrum triplex, Zehirli Türler: Gyromitra esculenta, Hypholoma fasciculare, Inocybe fastigiata, I. Geophylla. Odun Tahripçisi Olan Türler : Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Mycena strobilicola.VI Hem Yenen Hem de Odun Tahripçisi Olan Türler: Coprinus micaceus, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus, Pluretııs ostreatus, P. eryngii, Agrocybe cylindracea. Hem Zehirli Hem de Odun Tahripçisi Tür: Hypholoma fasciculare. ANAHTAR KELİMELER: Makronfungus, Taksonomi, Çameli-Denizli, Türkiye. Abdurrahman KANLIK
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, 457 macrofungi spcecies were collected during the fields work around Çameli in Denizli especially in Autumn and Spring seasons in 2000, 2001. The morphological and ecological features of all species and the information gathered from the inhabitants on mushrooms were recorded. As a result of field and laboratory studies, 35 macfungi species of 20 families were identified. Among these 35 idendificated Macrofungi: 23 of them were edible, 7 of them were non edible, 4 of them were poisonous,7 of them were wood decaying fungi, 6 of them were wood decaying fungi and also edible, 1 of them was wood decaying and also poisonous. Edible Species : Morchella esculenta, M. Conica, Helvetia leucopus, Helvetia lacunosa, Paxina leucomelas, Peziza vesiculosa, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus, Rhizopogon roseolus, Suilus bellinii, Chroogomphus rutilus, Pluretus ostreatus, P. Eryngii, Clitocybe odora, Lepista nuda, Tricholoma terreum, Agaricus campestris.A. Bisporus, Coprinus micaceus, C. Comatus, Agrocybe cylindracea, Lactarius deliciosus, L. Deterrimus. Non Edible Species : Stereum hirsutum, Fomes fomentarius, Trametes versicolor, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Geastrum triplex. Poisonous Species : Gyromitra esculenta, Hypholoma fasciculare, Inocybe fastigiata, I. Geophylla.VIII Wood Decaying Species : Stereum hirsutum, Forms fomentarius, Trametes versicolor, Schizophyllum commune, Phellinus tuberculosus, Cyathus olla, Mycena strobilicola. Wood Decaying and Also Edible Species : Coprinus micaceus, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus, Pluretus ostreatus, P. eryngii, Agrocybe cylindracea. Wood Decaying and Also Poisonous Species : Hypholoma fasciculare. KEY WORDS: Mushroom, Taxonomy, Çameli- Denizli, Turkey. Abdurrahman KANLIK