Göldağ (Çameli - Denizli) yöresi karaçamlarının (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana) bazı morfolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Göldağ (Çameli - Denizli) region karaçam (Pinus nigra Arn.subsp.pallasiana.) morphological investigations on some characteristics
- Tez No: 295061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması Karaçam'ın Denizli ili Çameli yöresindeki doğal yayılış alanlarınıbelirlemekk ve türün bazı morfolojik özelliklerini ortaya çıkarmak içingerçekleştirilmiştir.Çalışma örnekleri Çameli ilçesi Göldağ yöresinde türün doğalolarak yetişip hâkim olduğu alanlardan seçilmiştir.Bakının, türün morfolojik özelliklerine de etkisinin tespit edilmesi amacıyla tümbakılardan toplam; 18 adet ağacın boy ve çapı ölçülmüştür. Ölçümü yapılanağaçlardan toprak seviyesinden gövde kesitleri alınmış, ağaçların dört yönündenağacı temsil eden 20'şer yaprak ve 10'ar kozalak toplanmıştır. Bütün bumateryallerin laboratuar koşullarında ölçülebilen tüm özellikleri saptanmıştır.Doğal yayılış alanlarının tam olarak saptanabilmesi ve varsa yeni yerlerin literatüredâhil edilmesi için mevcut ve muhtemel yayılış alanları taranmıştır.Araştırma sonuçlarına göre Karaçam türünün Denizli Çameli ilçesinde Göldağ yöresiHortma mevkiinde çok sınırlı bir alanda yayılış göstermektedir ve yayıldığı alanlardaha önceden literatürde belirtilmiştir. Ağaçların morfolojik özelliklerine göre iseortalama boy 12.63 m, ortalama göğüs çapı da 56.33 cm'dir. Her bir ağaçtan alınankozalakların ortalama boyları 5.56 cm ve enleri ise 2.70 cm'dir. Ağaçlardan alınanörnek yaprak boyu ortalama uzunluğu 8.64 cm, glaf boyu ortalaması 8.96 cm'dir.Karaçam fertlerinde öz odunu kahverengi-koyu kahverengi renkte ve ortalama olarak1.16 cm genişliğindedir. Buna mukabil diri odun açık renkli ve yine ortalama olarak2.31 cm genişliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to put forward some morphological characteristics of theAnatolian Black pine to identify areas of natural distribution in Denizli ProvinceÇameli. Examples of the study area Çameli district Göldağ overtake natural speciesdominated areas were selected.For determining the effect sides on the species in the morphological characteristics ofeach examination, heights and diameters of 18-trees were measured from each sides.Measurement of body sections of the level of soil taken from the trees, the treesrepresenting the tree as 20 leaves and 10 cone of a tree collected from four terms,representing the same split as 20 pieces of fruit were collected from 10 trees. All ofthese materials were all of the features can be measured in laboratory conditions.Existing literature and the possible expansion areas were screened for determiningthe natural distribution area and any new sites.According to research results; Karaçam species are distributed very limited area inGöldağ Hortma region of Çameli ? Denizli and also these area were cited inliterature before. According to the morphological characteristics of the trees, theaverage height 19,12 m, 56.33 cm in average diameter at breast height. The averagelength of the cone of a tree, each 5.56 cm and width 2.70 cm. The mean length of 2.0cm in the sample taken from the trees leaf , leaves the average length of 8.64 cm, themean leaves sheath 8.96 cm. Karaçam wood is brown to dark brown in color, andmembers of their own, on average, 1.16 cm wide. The other hand, light-coloredsapwood, and again, on average, 2.31 cm wide.