Resim sanatında primitif etkileşimler
Primitive interactions in art of painting
- Tez No: 137062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
m ÖZET Primitivizm konusu, sanat gelişme sürecindeki sanat bilimine özgü“bebeklik”ve“yetişkin”aşamalarının birbirleriyle karşı koyan ve bunu en belirgin şekilde gösteren satanı dalı beni en çok etkileyen konulardan biri olarak bu konu üzerine çalışma yapmamın nedeni de oldu. Bu dalda ressam dış çevre ve bu çevreyi oluşturan olayları kabul etmemenin en açık göstergesidir. Bu şekilde gerçek hayatm sorunlarından kaçışım açıklamaktadır. Ressam bazen bilinçli fakat genelde bilinçsiz bir seçim arifesinde kalmamaktadır: ya kendi yeteneğini geliştirerek estetik primitif alanına geçmekte, veya alıcı-tüketici zevklerine kendini ayarlayarak sosyo-etik primif evresine geçerek geniş kitlesel kültürün bir öğesi haline dönüşmektedir. Günümüzde kadar çalışmada sözü edilen üç primitif olgu türü de varlığım koruya gelmiştir, genetik, sosyal - etik ve estetik. Kültür, sürekli olarak genetik primitivin doğmasına vesile olmaktadır. Bazı insanlar sanatla uğraşmaya bir hobi olarak başlar ve ilgili dalda belirli bir seviyeye ulaşmayı arzu ederler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY One of the reasons that encouraged me most in selecting to carry out a study on this subject is that primitivism is a branch of art where“babyhood”and“adulthood”stages of the artistic development, which are specific to the science of art, challenge each other and where this is most significantly exhibited. In this branch, the artist clearly rejects the outer environment and the events that create that environment. By this way, he or she declares his or her escape from the problems of the real life. The artist, sometimes consciously, but in general unconsciously, meets the challenge of a selection. He or she shall select either the aesthetic primitive field improving his or her skill, or the socio-ethical primitive stage adapting him or herself to the pleasures of buyers or consumers, and convert him or herself into an object of wide mass culture. Three primitive phenomena that are described in the study have preserved their existence until now; genetic, socio-ethical, and aesthetic. Culture always causes the birth of a genetic primitivism. Some people start engaging themselves in art as a hobby, and desire to achieve a certain level in the relevant branch.