20. yüzyıl Konya yöresi geleneksel Karapınar Hotamış kilimlerinde ticari boyut
The Effects of commercialization of the kilim manufactured at Karapınar Totamış in Konya at the 20th century
  1. Tez No: 137089
  2. Yazar: SHİNOBU YAMAMURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
VI ÖZET Bu tezde 20. y.y. Konya yöresi geleneksel Karapınar-Hotamış kilimlerinde gözüken ticari boyutları ortaya çıkartmak amacıyla kilimlerin kanşlaştırması yapılmaktadır. Araştırma sırasında Hotamış'ta son günlerde artık bir kolektif çalışmanın dışında dokuma olmadığı anlaşılmaktadır. İncelememizde; 1; 2000'lerden önce dokunan kilimler, 2000'lerden sonra dokunan kilimler; 2; Hotamış'ta kolektif çalışmalarla dokunan kilimler, 3; Hotamış'ın dışında dokunduğu halde adı“Hotamış”olarak geçen kilimler, toplam üç gruba sınıflandırılarak her grubun özellikleri çıkartılmıştır. Hotamış dışında dokunan kilimler ise Konya merkezindeki halı-kilim esnafları tarafından dokutturulmaktadır. Karşılaştırmada gösterilen örnekler; 2000'lerden önceki kilimler, Konya ve ya Karapınar halı-kilim esnaflarından alınanlar ve kaynak literatürlerde yer alan örneklerdir. Günümüzde dokunan örnekler ise kolektif ve halı-kilim esnaflarından alınmıştır. Karşılaştırmada dokuma tekniği, malzeme, boyut, motif, kompozisyon konu olmaktadır. Sonuç olarak günümüzde kilim dokumasının artık dokutturucunun etkisi altında kaldığı, daha önce dokunanlarından daha çok geleneksel yönteme yaklaştığı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this paper, I weigh the effects of commercialization on the Kilim manufactured at Hotamis in Konya bordering on 2000. After 2000, Kilim is not produced except the cooperative system, which means the cooperate manages all Kilim products, at Hotamis. Moreover I recognized that some Kilims produced other place but Hotamis have been sold as a product from Hotamis after 2000. I classified these Kilims into three categories as following, 1. manufactured at Hotamis before 2000. 2. manufactured except Hotamis and sold as“manufactured at Hotamis”after 2000 3. manufactured at Hotamis after 2000 And also I examined on a weaving technique, material, size, design and composition. It became clear that the will of a weaver did not reflect at all because of the cooperative system, otherwise some traditional things has revived such as dye, materials and so on suiting to many purchaser's tastes.