1923-1960 dönemi Türk resminde kadın imgesi
The Woman image in Turkish painting between 1923-1960
- Tez No: 137091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT GÜRÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
V ÖZET Batı'da ticaretin artışı, şehirlerin ortaya çıkması, coğrafi keşiflerin yapılması, üretim ölçeğinin manüfaktür ve fabrikasyonla artması sonucu Ortaçağ Feodal toplumu çözülmeye başlamış, üretim tekniği ve buna paralel olarak sosyal bayat köklü bir şekilde dönüşüme uğramıştır. Feodal toplumda hayatı malikane içine hapsedilmiş bulunan kadın artık kapitalist üretim ilişkileri içinde erkekle benzer bir konuma sahip olan bir üretici haline gelmiştir. Bu süreç, kadının sosyal konumunu değiştirmiştir. Altyapıdaki bu değişim, bir yandan Batı'nın düşünsel ve sanatsal dünyasında kadının konumunun sorgulanmasına ve yeniden anlamlandrnlmasma yol açarken bir yandan da kadının kendi kimliğinin farkına varması sonucunu doğurur. Aydınlanma düşüncesiyle başlayan süreç 1789 Fransız Devrimi'yle kadın sorununun bilince çıkmasına yol açar. Bütün bu gelişmelerin Osmanlı toplumuna yansıması ancak 19. yüzyılın ortalarında başlar. Bunun allında Osmanlı toplumunun evriminin, batı toplumlarına benzememesi yatar. Merkezi devletin güçlülüğü, toplumsal kurumlan değiştiren bir burjuvazinin doğmasını engellemiştir. Buna paralel olarak pazar ekonomisinin gelişmemesi kapalı köy yaşamına dayalı Osmanlı toplumunu değiştirmemiş, kadının sosyal konumunda da uzun yıllar değişme olmamıştır. Konumuz açısından yukarıda saydığımız değişimlerin resim sanatına yansımasını önceden var olan soyut mitolojik kadın imgesi yerine somut birey olan kadın imgesinin artmasında görebiliriz. Bunun yanında artık sadece mitolojik ya da soylu kadın portreleri değil her kesimden kadının resmedilmeye başlanması söz konusudur. Artık kadın mitolojik bir güzellik simgesi ya da İsa'nın annesi olarak dinsel bir simge değil bizzat birey olarak resmedilmektedir. İlerleyen dönemlerde kadınlar sadece resmin nesnesi değil öznesi konumuna da geleceklerdir.VI Tanzimat'la birlikte başlayan Batılılaşma çabalan 1923'te Cumhuriyet'in kuruluşuyla ivme kazanırken bu dönüşümlerin toplumun tüm kesimlerini etkilemesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu sonuçtan etkilenen Türk kadını tüm alanlarda yer almaya, yüzlerce yıllık kapalı bir geçmişin dışına çıkmaya başlar. Aynı dönemde gelişen Türk resminde kadm önce nesne daha sonra da nesne ve obje olarak yerini almaya başlar. Batı 'yi örnek alarak oluşturulan yeni toplum, yine Batı kaynaklarım temel alarak yarattığı yeni resim içinde yeni bir kadın imgesi kurmuştur. Yeni kadm imgesi, bütün Batılılaşma sürecinde varolan devrimcilik ve muhafazakarlık arasındaki salınmalardan etkilenmiştir. Bir yanıyla özgürleşen, bir yanıyla hala erkeğin hizmetinde olan kadının çelişkileri resim alanına da yansımıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kadın, Cumhuriyet, Atatürk, Batıcılık, Resim
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY In western countries, Middleages Feodal society started to disorder because of the increase in trade, the emergence of cities, the new geographic discoveries and the increase in the scale of production due to manufacturing and fabrication; production technique and social life transformed deeply. Women who had been prisoned to live at home in feudal society started to be producers who have equal social positions with men in capitalist production relationship. This process made the social position of women different in many ways. While this change in structure made the women position in western intellectual and artistic world inquired, it made women be aware of their own identity also. The process which started with the Enlightenment thought caused to recognize of women's problems with French Revolution in 1789. The reflections of these developments to Ottoman Empire started in the middle of 19. century. The cause of this delay is the difference of the evoluation of Ottoman Empire from the western societies. The powerfulnes of central goverment prevented to emergence of bourgeoisie which changes social institutions. Parallel ot mis, the underdevelopment of market economy prevented the change of Ottoman Society based on rural life and the social position of women didn't change for a long time. In our point of view, we can see the reflection of the changes called previously to painting in increasing women image who are concrete individuals while abstract myhtological women image decreases. Moreover, Not only myhtological and noble ones but also women who came from all social classes started to be pictured. Women is pictured now not only as a myhtological beauty symbol or the mother of Jesus but also as a ordinary person. In the future, women would have been not only the object but also the subject of painting.vm While westernization efforts which started with Tanzimat Decree accelerated with establishment of Turkish Republic in 1923, it is inevitable that these transformations affect all society. Turkish women who affected from these developments started to enter all fields of social life and got outside from their ancient restricted living area. The new society which formed taking western society as a model constructed a new women image in a new painting art based on western painting art also. The new women image was affected by the fluctuations between revolutionism and traditionalism in all westernization process. The contradictions of women who are getting free on one hand and still bounded to their husbands on the other hand have been reflected to the field of painting KEY WORDS: Woman, Republic, Atatürk, Westernization, Painting