Ortadoğuda bugünkü sosyo-politik çatışmaların Eskiçağ'daki kökenleri
Today'spolitic conflicts of the Midlle East that orijins in the old-age
- Tez No: 137240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ERGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
IV ÖZET Ortadoğu'nun Bugünkü Politik Kargaşasının Eskiçağdaki Kökenleri Ercüment YILDIRIM Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Rifat ERGEÇ Mayıs, 2003, 185 sayfa Ortadoğu tarihi, insanlığın bugüne kadar şahit olduğu en karışık ve sorunlu yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde dünyanın en önemli enerji kaynağı olan petrol ye din savaşları ile gündemde olan Ortadoğu, adını savaşlar ve çatışmalar ile tarihe yazdırmıştır. Ortadoğu'nun mevcut petrol potansiyeli bölgeyi dünya devletleri için vazgeçilmez kılmaktadır. Ortadoğu kendi içersinde de büyük çekişmelerin yaşandığı bir coğrafyadır. Etnik, dini, ekonomik, siyasi pek çok sorun Ortadoğu'da her gün yeni çatışmalar ve savaşlar çıkma ihtimallerini ortaya çıkarmaktadır. Ortadoğu'daki mevcut sorunlar kökenlerini Eskiçağ'dan almaktadır. Eskiçağ' da meydana gelen çeşitli sorunlar şekil değiştirerek günümüze kadar uzanmaktadır. Ortadoğu'daki etnik ve dini bölünmüşlük sorunların en temel nedenidir. Eskiçağ'dan beri çözümsüzlük ve çatışma üzerine kurulmuş bulunan dengeler günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Kısaca Ortadoğu'da genel bir barıştan söz etmek asla mümkün değildir, sorunlar hiçbir zaman silinmemekte yalnızca kısa sürelerle ertelenmektedir. Öyle görülüyor ki, çok köklü bir değişim olmadığı taktirde dünya tarihi Ortadoğu'da yaşanan bu olaylara birkaç defa daha tanık olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today's Social-Politic Conflicts of the Middle East that Orijins in the Old- Age By Ercüment YILDIRIM Master Thesis, The institute of Social Sciences Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Rifat ERGEÇ May, 2003, 262 pages The Middle East history has included the most complicated and the troublest subjects which humanity has since then now. The Middle East which has the most important source of petrol in the world takes place the history with the religious wars and clashing because of the amount of petrol on hand. It is the most important region for the other countries in the world because of the amount of the petrol on hand. Even the Middle East is a region which is exist on internal conflicts. It is possible that the new clashings and wars can be occured everyday owing to ethnic, religion, politic and economical problems. The origin of the problems which is taken place in the Middle East has come from the Old-Age. The different types of the problems in the Middle East has reached over to these days,forming shapes. The ethnic and religion divisiveness is the cause of the basic problems. Shortly, it is not possible to come to an agreement in the Middle East. The problems never comes to an end, sometimes these problems are only put off. It is seemed that the world history will witness the problems which is stil going on unless the most fundamantel changes are occured in the Middle East.