Sosyal, siyasal ve ekonomik yönüyle Milas (1923-1960)
The Social, political and economic aspects of Milas (1923-1960)
  1. Tez No: 137359
  2. Yazar: BİLGİ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
IX ÖZET Bu çalışmada, geçmişten günümüze önemli bir yerleşim birimi olan Milas'ın, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini de içine alan kısa bir değerlendirmesi, idari ve nüfus yapısı ve geçen zaman içinde sözünü ettiğimiz yapıdaki değişiklikler, ekonomik, sosyal, siyasal hayatı ile eğitim ve kültür alanındaki gelişmeleri ortaya konmuştur. Çalışmamız süresince özellikle 1923-1960 yıllan arası Milas yerel basını başta olmak üzere, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATAŞE) Arşivi, Ankara Milli Kütüphane, Milas'taki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının arşivleri ile adı geçen döneme tanıklık yapmış kişilerden yararlanılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma Giriş Bölümü dışmda dört bölümden oluşmaktadır. Bunlardan Giriş Bölümü'nde; Milas'm ilk çağdan Türk hakimiyetine; Menteşe Beyliği, Osmanlı Devleti Dönemi ve Milli Mücadele Dönemi Milas'ı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyet Dönemi'nde Milas'm idari yapısı ile nüfus özellikleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de; Milas'm sosyal hayatı ile siyasal hayatı ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve 1923-1960 yıllan arasında Milas'taki eğitim ve kültür hayatı ortaya konulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise; Milas'ın ekonomik yapısı ve bu yapıya paralel kurum ve kuruluşlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In this study; including the latest periods of the Ottoman Empire, a brief evaluation of Milas, which has been a significant settlement unit from the early ages to the present is made; administration and population structure of Milas and tehe changes within this structure; economic, social and policital life and the developments in the fields of education and culture in Milas are handled. Throughout our study we have tried to make use of Milas Local Pres, especially between 1923 and 1960, Prime Ministery Republican Archive, Consul- general Military History and Strategic Research Chairmanship Archive, Ankara National Library, the Archive of some state offices in Milas and people witnessing the period mentioned. This study consists of four sections, apart from the Introduction Part. In the Introduction Part, some general Information has been given about Milas from the first erat o Turkish domination, Menteşe Goverment, the Otoman Empire period and National Fight period. In the First Part; the last period of the Otoman Empire and the administrative structure and population characteristics of Milas in republic period have been studied. In the Second Part; the social life and the policital life of Milas have been mentioned. In the Third Part; educational and cultural life in Milas during the last period of the Otoman Empire and years betwenn 1923 and 1960 has been shown. In the Fourth and last part, the economical structure of Milas and the state offices paralel with this structure have been described.