Lozan Ahali Mübadelesi çerçevesinde Yunanistan ve Adalardan Muğla'ya gelen Türk göçmenlerin iskanı (1923-1930)
The settlement of Turkish immigrants from greece and the islands in Muğla in the framework of lousanne exchange of populations (1923-1930)
  1. Tez No: 137358
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Lozan Ahali Mübadelesi Çerçevesinde Yunanistan ve Adalardan Muğla'ya Gelen Türk Göçmenlerin İskanı (1923-1930)" adlı bu çalışmamızda, 1923 Lozan Ahali Mübadelesi çerçevesinde yaşanan büyük göç olayı ve bu olay neticesinde Muğla'ya gelen göçmenlerin iskanı, karşılaştıkları sorunlar, bölgeye sosyal ve ekonomik katkıları üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Tezimiz iki ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde göç olgusu üzerinde genel olarak duruldu. Birinci bölümde Lozan Ahali Mübadelesi çerçevesinde mübadele fikrinin ortaya çıkışı, Mübadele İmar İskan Vekaletinin kuruluşu, İskan Kanunu ve komisyonları, göçmenlerin naklinden bahsedildi. İkinci Bölümde ise; Muğla'nın genel tarihi, idari ve nüfus yapısı üzerinde durduktan sonra Muğla Bölgesine gelen göçmenlerin sayısı, nakli ve Muğla ve ilçelerinde kurulan iskan komisyonları üzerinde durmaya çalıştık. Bununla birlikte Muğla'ya yerleştirilen göçmenlerin karşılaştıkları sorunlar, iskan yardımı ve metruk mallar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study called“The Settlement of Turkish Immigrants From Greece and The Islands in Muğla in The Framework of Lousanne Exchange of Populations (1923-1930)”the big immigration event which occured in the framework of 1923 Lousanne Exchange of Populations, and as a result of this the settlement issues of immigrants in Muğla and their contributions to the economical and social structure are handled. Our thesis, includes two parts. In the introductory part the fact of immigration is generally dealt with. In the first part, emergence of the idea of the exchange, The foundation of the Exchange Constraction Settlement Ministry, The Settlement Law and Commissions, the transport of immigrants are studied in the framework of Lousanne Exchange of Populations. And in the second part; making a brief evolution of the historical, administration and population structure of Muğla, the number of immigrants, their transport and settlement commissions in Muğla and ist districts are elaborated. Besides, information on the problems of immigrants in Muğla, the settlement aid and the propertise left by the people who emigrated to Greece is given.