Hak dini Kur'an dili tefsirinde işari yön
  1. Tez No: 137420
  2. Yazar: BEKİR BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
II ÖZET Beşeriyetin hidayeti için gönderilen Kur'an-ı Kerimi insanlığa tanıtmak için ondört asırdır birçok tefsir yazılmıştır. Yazılan bu tefsirler ya zahiridir veya bâtınîdir. Zahirî tefsir, Kur'an'ın ilk bakışta anlaşılan tefsiridir. Bâtınî tefsir ise, Kur'an ayetlerinin içsel yorumudur Kur'an'ın bâtınî tefsirine“İşarî tefsir”denir ki, bu tefsiri yapanlar ya felsefî düşüncelerden veya tasavvuf? riyâzattan yararlanmaktadırlar. Bu tür tefsirin kabul göreni, tasavvufî riyâzattan yararlanılarak yapılanıdır. Felsefî düşüncelerden yaralanılarak yapılan tefsirde ise bu düşüncelerin Kur'an'la doğrulandırılması ihtimali yüksektir. Tarih boyunca Kur'an'ın tamamının İşarî tefsirle tefsir edilmesi vakî olmuşsa da Felsefî Tefsir'le tefsir edilmesi vakî değildir. İşarî tefsir anlayışını benimseyen ve yazmış olduğu tefsirde bu tefsir anlayışına ara ara değinmiş olan müfessirler de vardır. Bu müfessîrlerden biri de Hak Dini Kur'an Dili tefsirini yazan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'dır. Bu çalışmada, Hak Dini Kur'an Dili tefsirindeki işarî tefsirle ilgili kısımları sistematik bir şekilde bir araya getirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Holy Koran which has been sent to mankind with aim of guidance has been commented more since fourteen centuries. These commentaries are either visible or spiritual.The commentary of visible is commentary of Holy Koran which it appears that is at the first glance. The commentary of spiritual is inner commentary of verses of Holy Koran. Indication commentary is the commentary of spiritual of the Holy Koran that commenters have used either philosophical thoughts or theosophistical abstinency.This kind of commentaries of acceptable is done to use theosophistical abstinences. If the commentary is done to use philosophical thoughts these thoughts must be confirm by The Holy Koran. Even if during the whole history, the whole of the Holy Koran has been commented by theosophistical commentary, the whole of The Holy Koran has not been commented by philosophical commentary. There are commenters who have identified oneself with mentality of indication commentary and sometimes mentioned that has written mentality of indication commentary, too. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazir is one of commenters, too and he has written work of the Hak Dini Kur'an Dili. In this study, we have tried to bring systematical together part of about indication commentary in the commentary of Hak Dini Kur'an Dili.