Taşeron işletmelerde insan kaynakları planlaması: Ampirik bir araştırma
Human resources planning in the subcontractor enterprises: An empirical research
  1. Tez No: 137419
  2. Yazar: İLKAY MUHARREM UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Taşeron işletmelerde insan^kaynaklan planlaması uygulama açısından sorunlar taşıyan bir konudur. Taşeron işletmelerde işgöcü ihüyacındaki değişkenlik zaman zaman talep düzensizliğini ortaya çıkarmakta, işgücü arz-talep^ Jejpgesinin kurulmasını güçleştirmektedir. Bunun bir sonucu olarak taşeron işletmelerde işgücü devir oranı yüksek olmakta ve düzenli bir istihdam sağlanamamaktadır. Bu araştırmada taşeron işletmelerde insan kaynakları planlaması konusu araştırılmış, planlamayı güçleştiren unsurlar belirlenmek istenmiştir. Araştırmada bilgi toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır. Taşeronluk faaliyetleri yapan kırk işletme örnek kütle seçilmiş ve anketler uygulanmıştır. Ankette, işletme yöneticilerinin taşeronluk, dış kaynaklardan yararlanma anlayışı ve insan kaynaklan planlaması konularıyla ilgili görüşleri sorulmuş, teorik olarak bilinenlerin ne dercede uygulanabildiği araştırılmıştır. Araştırma bulguları tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, taşeron işletmelerde insan kaynaklan planlamasının uygulanmasını güçleştiren iki temel sorun vardır. Birincisi, yüksek belirsizlik, ikincisi insan unsurunun ikinci planda kalmasıdır. Birinci sorun dış faktörlere bağlıdır ve ülkedeki olumsuz yatırım koşuUanyla, ihale yoluyla iş almaktan kaynaklanmaktadır. Bu sorun inşaat sektöründe en üst seviyede etkili olmaktadır. İkinci sorun ise iç faktörlere bağlıdır ve işletme yöneticilerinin işletme yönetimi konusunda yetersiz kalmasından ve profesyonel bir yöneticilik gösterememesinden kaynaklanmaktadır. İşletme bünyesinde planlama başta olmak üzere tüm insan kaynaklarına yönelik faaliyetler aksamaktadır. Sö? konusu iki sorun, taşeron işletmelerde sürekli bir işçi alıp çıkarma işlemine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Human resources planning in the subcontractor enterprises is a subject that may cause problems in term of practice. The variability in the requirement of Labor may occasionally give rise to demand irregularities, which bring about consequent unbalanced supply and demand in working force. In this case, the rate of Labor Cycle would be higher and attainment to a regular employment be harder. In this research, human resources planning was investigated in the subcontractor enterprises. Trying to make clear the elemente which causing difficulties in planning. The form of questionnaire was used as the method for obtaining information. The forty enterprises in subcontract business were selected as the sample body for the questionnaire. The managers of enterprises were inquired with respect to the subject of subcontract business; considerations about outsourcing, human resources planning and the possibilities of application theoretically were investigated. Findings are presented in the form of tables. According to the findings obtained from the investigation, mere are two main questions which make difficult applying planning of human resources: First one is the higher uncertainty and the second is the human elements as being of less-consequence. The first one, which i$ depending on the exterior factors, proceeds from the negative conditions of investments in home and getting business by way of adjudications. The case is seen effectively in the construction sector. The second one which is dependent on the interior factors proceed from the in competency of the enterprise managers with respect to the enterprise management and they're inadequate managing capabilities. All the activities regarding human resources, especially the planning in enterprising area, are blow the levels required. The two questions, which are mentioned above, are bringing on unacceptable situations in the subcontractor enterprises such as continuous dismissing or taking on workers.