Toplumsal cinsiyet ve çevre politikaları: Uluslararası ve ulusal metinler açısından karşılaştırmalı bir inceleme
Gender and environmental policies: A comprehensive study on the international and national documents
  1. Tez No: 137489
  2. Yazar: ÖZGE ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
160 ÖZET Çevre ve kadın sorunları/hareketleri, 20.yüzyılm ikinci yarısından itibaren insanlığın gündeminde yer almaya başlamıştır. Bu iki konuda ulusal ve uluslararası politikaların geliştirilmeye başlanması da aynı döneme rastlar. 1970'lerden itibaren Birleşmiş Milletler' in hem çevre hem de kadın konusunda çeşitli konferanslar düzenlediği ve örgütler kurduğu görülür. Aynı dönemde, devletlerin ulusal ölçekte de çeşitli düzenlemeler ve kurumlar oluşturduğu gözlenir. Çevre sorunlarına yaklaşımın insan merkezli bakış açısından çevre merkezli bir açıya doğru evrilmesi, çevre sorunlarının diğer toplumsal sorunlarla ilişkisi bağlamında ele alınmaya başlanması, çevre ve kadın hareketlerini buluşturmuş; çevre hareketinin içinde kadın sorununa da geniş ölçüde yer veren, kadın hareketinin içinde çevre sorunuyla kadın sorununu birlikte ele alan akımların doğmasına yol açmıştır. Çevre ve kadın sorunlarındaki/hareketlerindeki bu yakınlaşma uluslararası belgelere de yansımıştır. 1990'lı yıllardan itibaren, Birleşmiş Milletler' in çevre ve kadın sorunlarını birlikte ele aldığı, çevre sorunlarının çözümünde ve sürdürülebilir bir çevre yaklaşımının geliştirilmesinde kadın katılımının önemine yer verdiği görülür. Bu çalışmada kadın ve çevre hareketlerinin ortaya çıkış ve gelişim süreci ele alınmakta, toplumsal cinsiyet ve çevre politikaları ilişkisine BM belgelerinde ve Türkiye'nin ulusal metinlerinde nasıl yer verildiği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
161 SUMMARY Environment and women problems/movements have had a place in the agenda of humanity by the second half of the 20th century. The process of developing national and international policies on these issues has begun at the same era. Since the 1970' s, United Nations has held conferences and has established organisations about both environment and women. At the same time, the states have made regulations and has established instutitions. The evolution from antropocentric view to ecocentric view and the realization of the relation between the environment problem and the other social problems has connected environment and women movements and has created movements which take these issues together in both sides. The reflections of this relation between environment and women problems/movements can be examined in internetional documents. By the 1990' s it is seen that United Nations takes these problems together and gives women an important place in solving environmental problems and in reaching the target of sustainable environment. In this study, the reasons and the development of environment and women problems/movements and the place that women-environment relation takes in the United Nations and Turkish documents are examined.