Cam serada sonbahar hıyar yetiştiriciliğinde budamanın verim ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 13777
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu araştırma, cam seradaki sonbahar hıyar yetiştiriciliğinde, farklı budama yöntemlerinin, verim ve kalite üzerine etkisini belirle mek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisindeki 1 da'lık cam serada yürütülmüştür. Budama yöntemleri olarak yan sürgünler üzerinde 2 meyveden sonra uç alma, 3 meyveden sonra uç alma ve kontrol kullanılmıştır. Denemeye Alara F1, Baron F1, Petita F1, ve Alfares F1, hıyar çeşitleri alınmıştır. Budamalar arasında erkencilik yönünden en iyi sonuçlar, kontrol bitkilerinden alınmıştır. Bunu 3 meyveden uç alma ve 2 meyveden uç alma izlemiştir. Çeşitler itibariyle erkencilik açısından yapılan sıralama: Alfares F1, Alara F1., Petita F1.. ve Baron F1, şeklinde olmuştur. Denemeye alınarak farklı budama uygulamalarına tabi tutulan değişik hıyar çeşitlerinin verimleri, değişik hasat dönemlerinde gerek budamanın etkisiyle, gerekse budamanın etkisi olmadan sadece çeşit özellikleri itibariyle farklılıklar göstermiştir. Ancak salt toplam verim üzerinde budamanın etkisi istatistiki açıdan önemsiz olmasına karşın, budanmayan hıyar bitkilerine nazaran belirgin bir verim artış farkı göstermiştir. Toplam verim bakımından çeşitlerin sıralaması ; Alara F1,, Petita F1,, Alfares F1- ve Baron F1.. şeklinde olmuştur. Kalite bakımından ise budamalar arasında istatistiki anlamda fark olmamasına karşın, çeşitler arasında en iyi sonucu Alara F1, çeşidi vermiştir. Bunu sırasıyla Petita F1,, Alfares F1 ve Baron F1 çeşitleri izlemiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted in order to find out the effects of different pruning systems on yield and quality of autumn sown cucumbers grown in the glasshouse. The research were carried out in the Research Station of Akdeniz University. About one dekar glasshouse was devoted to the research. The following two pruning systems were applied along with cont rol; a) pinching the tips of side branches above the second fruit, b) pinching the tips of side branches above the third fruit. Alara F,, Baron F,, Petita F-. and Alfares F» cucumber cultivars were used as research material. The earliest yield were obtained from the control plants compared to the others. Alfares F.. was found to be the ear list. Alara F,, Petita F, and Baron F, followed the Alfares F, in order, respectively. The yields of the cultivars were found different in various harvesting periods due to either the applied pruning systems or to the characteristics of the cultivars. On the other hand, differences between accumalitive yield of cultivars were statistically insigni ficant. Alara F, gave the highest accumulative yield. This was followed by Petita F.., Alfares F, and Baron F... Although there weren't amy significant differences between cultivars in respect to the quality, Alara F.. gave relatively better quality fruit. IX