Antalya ilinde sera sebzeciliği üretim ekonomisi
- Tez No: 38733
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
126 ÖZET Araştırma, Antalya îli Merkez, Kumluca ve Gazipaşa ilçelerinde serada sebze tarımı yapan işletmeleri kapsamaktadır. öncelikle işletmelerin sosyo-ekononik yapıları ile işletme faaliyet sonuçları sera arazisi genişlik grupları itibariyle incelenmiştir. Daha sonra, sera sebzeciliği faaliyet kolunda girdi kullanımı, girdi kullanımının ekonomik sonuçları ve kullanılan üretim faktörleriyle üretim arasındaki fonksiyonel ilişkiler Cobb-Douglas üretim fonksiyonu kullanılarak araştırılmıştır. 1991-1992 üretim yılına ait olan veriler, tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 116 işletmeden toplanmıştır. incelenen işletmelerin 12,94 dekar olan ortalama arazi genişliğinin, % 87, 01' ini mülk, % 9, 51 'ini ortak ve % 3,48'ini de kira arazisi oluşturmaktadır. İşlenen ortalama sera arazisi ise 3,14 dekardır. Bu miktarın büyük bir bölümü mülk arazidir. Sera alanının %53,65'i cam ve %46,35'i de plastik sera alanıdır. Cam sera alanının payı sera arazisi büyüdükçe azalmaktadır. Cam sera ekilişlerinin toplamı, cam sera alanının 1,42 katıdır. Aynı oran plastik serada 1,26 'dır. Seralarda genel olarak çift ürün (sonbahar + ilkbahar) veya tek ürün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sera ekilişlerinin büyük bir bölümünü domates, hıyar ve biber oluşturmaktadır. İşletmelerin ortalama nüfus miktarı 5,56 ve potansiyel işgücü varlığı 3,84 EİB'dir. Bu işgücünün %64,00'ı değerlendirilmektedir. Kullanılan alile işgücünün % 73,84'ü seracılıkta çalışmaktadır. İncelenen işletmelerde ortalam aktif sermaye 580.907.000 TL'dir. Bu değerin %88,72'si çiftlik ve Sisli, 28' i işletme sermayesidir. üreticilerin yarısı kredi kullanmaktadır. Kredilerin çok küçük bir bölümü {% 4,84) üretim dışında kullanımaktadır. İşletmelerde gayrisafi üretim değerinin (100.120.000 TL) % 88,47' si seracılıktan sağlanmaktadır. Bu değerin elde edilmesi için yapılan işletme masraflarının % 51,85'i değişen, % 48, 15* i sabit masraflardır. Değişen masrafların %89,14'ü ise seracılık değişen masraflarıdır.127 Sera alanlarının dekarına düşen brüt kar değerleri; cam seralarda 19.998.000 TL., plastik seralarda 10.216.000 TL. ve toplam serada 15.459.000 TL'dir. Kişi basana tarımsal gelir ortalama 4.740.000 TL'dir ve bu değer 4. grup işletmelerde, 1. grup işletmelerin 4 katıdır. Cam sera sebzeciliğinde; domatesde 1.077 saat, hıyarda; 906 saat dekara işgücü kullana 1 maktadır. Plastik sera sebzeciliğinde ise dekara işgücü kullanıma; domatesde 863 saat, kabakta 404 saat ve fasulyede 521 saattir. Hem cam sera hem de plastik sera sebzeciliğinde yapılan fonksiyonel analizlerde ölçeğe azalan getiri bulunmuştur. üretim esnekliklerinin toplamın 1'e oldukça yakındır. üretim esnekliklerinin toplam her iki teşebbüste de 2. bölgede üretim yapıldığını ve teşebbüslerin ölçeği artırıldıkça üretim miktarının azalan oranlarda artacağını göstermektedir. Çıktı ile girdi fiyatları arasındaki bağıntı ölçek ile yakından ilgili bulunduğundan, ölçeğin büyütülmesinde dikkatli olmak gerekmektedir. Elde edilen her iki denklemdeki üretim esnekliklerinin pozitif değerli oluşu, üretim faktörlerinin aşırı kullanımının söz konusu olmadığını göstermektedir. Yani, diğer koşullar sabit kalmak kaydıyla faktörlerden herhangi birinin kullanımının artırılması üretim miktarını azaltıcı yönde etkilememektedir. İncelenen üretim kollarının ölçeğini değiştirmeden, bazı üretim faktörlerinin azaltılması ve bazılarının artırılması, yani girdi bileşiminin değiştirilmesi ile üretim miktarının ve net gelirin artırılması mümkündür. Nitekim, her iki üretim faaliyetinde de işgücünün ve değişen masrafların artırılması üretim miktarını ve geliri olumlu yönde etkileyebilecektir. Bu üretim faktörlerinin fiyatları aynı kalmak koşuluyla, dekara kullanılan miktarlarını artırmada fayda vardır. Sera sebze yetiştiriciliği faaliyetinin tümü dikkate alındığında sermaye ve emeğin etkin kullanılmadığı, sermayeye göre işgücü kullanımının yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY This study covers farms that produce vegetable under greenhouse in Merkez, Kumluca and Gazipaşa Counties of Antalya Province, First of all socio-economic structure and economic results of activities of farms have been described by groups which were classified by their greenhouse size. Then input use, economic effects of inputs and relations between input and output have also been analyzed by using Cobb-Douglas production function model. Data of 116 farms which reflect 1991-92 production season were collected through strati fed sampling method. Average farm size was found to be 12.94 decare. Farm land consists of 87.01% owned land, 3.48% rented land 9.51% share cropping land. Farms have 3.14 decare cultivated greenhouse area on the average. A large part of greenhouse area belongs to farmers. The glasshouses constitute 53.65% of greenhouse area, the rest is plastichouse which constitutes 46.35% of total greenhouse area. The farmers generaly grow one crop in one season or two crops in two seasons, namely, in autumun and spring. The possibility of growing double crop results larger cultivated area than green house area. Under the glasshouse; cultivated area is 1.42 times larger than the area that covered by glass house. This figure is 1.26 under plastic house. The main crops are tomato, cucumber and pepper which are being grown by farmers under green house. The average family size is 5.56 persons and potential of manpower is 3.84 Standart Man Power Unit (SMPU). Only 64% of family labor have been used on farm activities and the rest was idle. The percentage of labor use under green house is 73.84 in total labor used on farms. The average value of assets of farms is 580,907,000 TL. eighty eight percent of this amount is fixed assets and rest is working assets (11.28%). Approximately half of the farmers used credit. Only a small amount of credit (4.84%) have been used for off-farm purposes. It was found that 88.47% of Gross Production Value of129 farms which is 100,120,000 TL. comes from greenhouse activities. Of the total costs 51.85% of variable costs and 48.15% of fixed costs. Variable costs of greenhouse activities constitute 89.14% of total variable costs of farms. Gross margins per decare of under greenhouse are 19,998,000 TL. in glasshouse and 10,216,000 TL. in plastichouse. As average of whole greenhouse, the gross- margin value per decare is 15,459,000 TL. The agricultural net income was found to be 4,470,000 TL. per farm. This figure, is four times much more at bigest farm size group than smallest group. Under glass house 1,077 hour (man power) have been used per each decare in tomato growing and 906 hour in cucumber growing. Labor use under plastichouse are 863 hour/da in tomato, 877 hour /da in cucumber, 710 hour/da in pepper 687 hour/da in eggplant, 404 hour/da in squash, 521 hour in bean enterprises. Diminishing returns to scale was found in enterprises under both, glasshouse and plastichouse in functional analyses. Total production elasticity is very close to 1. This finding shows us that the farms are at diminishing returns to scale region in the production function. Farmers shuold be careful about their decision on extending production scale. Positive sign of production elasticity gives an idea that there is no excessive use of input. It is possible to increase net income and quantity of production by the optimum combination of inputs even if keeping production scale as it was. As a matter of fact, increment of labor use and variable inputs will cause net income and quantity of production to increase under both glasshouse and plastichouse. it is profitable to increase vise of labor and variable inputs per decare (ceteris paribus) under the greenhouse. if greenhouse production activities are taken into consideration as a whole it was found that capital and labor have been used inefficiently.The labor use is not proportional to capital use. In other words the Labor use as compared to capital use, is relatively insufficient.