Prostat kanserlerinde PTEN ekspresyonunun western blot yöntemi ile gösterilmesi
Determination of PTEN expression levels by western blotting in prostate cancer
- Tez No: 137833
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN LÜLECİ, DOÇ. DR. SALİH ŞANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prostat kanseri erkeklerde ölüme sebebiyet veren kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı almaktadır. Bir tümör süpressör olarak klonlanan, ürünü tirozin ve lipid fosfataz aktivitesine sahip PTEN geninde meydana gelen mutasyonlarm glioblastoma, endometrium, mesane ve prostat kanseri gibi birçok kanserin gelişiminde etken olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada prostat kanseri tanısı konmuş 43 BPH, 15 organa sınırlı ve 18 ileri evre prostat kanseri olmak üzere toplam 76 hastanın tümör materyallerindeki PTEN ekspresyon miktarının belirlenmesi için Western-Blot tekniği uygulanmıştır. Kontrol örnekleri ise organa sınırlı prostat kanseri olgularından radikal prostatektomi ile patolojik bulgusu olmayan bölgeden temin edilmiştir. Western-Blot tekniği sonrasında PTEN ekspresyon düzeyi dansitometrik analizler ile tespit edilmiştir. BPH ve organa sınırlı prostat kanseri olguları arasında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamazken, ileri evre prostat kanseri olgularında PTEN ekspresyon miktarının oldukça azaldığı saptanmıştır. Sonuç olarak, Western-Blot tekniği kullanılarak PTEN ekspresyonunun belirlenmesinin prostat kanseri progresyonunun saptanmasında ve ileri evre prostat kanseri tedavisinde kullanılabilecek yeni yöntemlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceği düşüncesindeyiz.Anahtar Kelimeler : PTEN, BPH, Prostat Kanseri, Western-Blot
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second leading cause of death in men from cancer following lung carcinoma. PTEN has been cloned as a tumor suppressor gene and displays tyrosine and lipid phosphatase activity. Deletion of the gene encoding PTEN has been implicated in the development of various human tumors such as glioblastoma, endometrium, bladder and prostate cancer. In this study Western-Blotting was performed to detect PTEN expression levels of patients with BPH, organ confined prostate cancer (OCPCa) and advanced prostate cancer (APCa), and to control samples obtained from OCPCa patients by radical prostatectomy from regions with no pathological finding. Total proteins were extracted from prostate samples of 76 patients obtained through TURP or radical prostatectomy. After Western-Blotting densitometric analysis were performed to determine PTEN expression levels. Densitometric analysis of Western Blotting results exhibited no statistically important divergence between BPH and OCPCa patients in terms of PTEN expression but only APCa patients displayed such a disparity. As a result determining PTEN expression levels by Western-Blot might be useful to determine prostate cancer progression and may give physicians better opportunity to choose and employ various new treatment modalities before the advanced form of prostate carcinoma develops.Key Words : PTEN, BPH, Prostate Cancer, Western-Blot