Testosteron dihidrotestosteron ve östrojenin benign prostat hiperplazisindeki etyolojik rolleri
The roles of testosterone, dihydrotestosterone and estradiole on the etiology of benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 7
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamız 19 BPH'lı ve 8 gönç kontrol grubu üzerin de uygulanmıştır. BPH'lı grubun kan ve çıkarılan prostat dokusunda, kontrol grubunun ise kanlarında testosteron, dihidrotestosteron ve estradiol seviyeleri“beta scintilla- tion counter”metodu ile tayin edilmiştir. BPH'lı grupta kan testosteron dü2eyinin kontrol gru buna oranla düşük, dihidrotestosteron düzeyi ve dihidro- testosteronun total testosteron içindeki yüzdesinin ise yüksek olduğu bulunmuştur. Her iki çalışma grubundaki kan estradiol değerleri arasında ise önemli bir fark bulunamamıştır. BPH'lı grupta testosteron ve dihidrotestosteronun kan ve doku seviyeleri arasındaki fark önemli bulunurken, estradiolün kan ve prostat doku değerleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Kontrol grubunun testosteron/estradiol oranı BPH'lı grubun kan testosteron/estradiol oranından önemli derece-. de yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın sonucunda testosteron, dihidrotestoste ron ve östrojenin BPH etyoloj isinde önemli rolleri olduğu fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study has been done on 19 patients with DPII and 8 normal adults as a control group. Testosterone, dihyd- rotestosterone and estradiole levels were determined in prostatic tissue and blood in BPH group and only in blood in control group by“beta scintillation counter method”. In BPH group blood testosterone levels were found lower and dihydrotestosterone levels and the percentage of dihydrotestosterone in total testosterone value has been found higher than in control group. No significant differences in estradiole levels were found in both groups. While a significant difference in testosterone and dihydrotestosterone levels between blood and prostatic tissue has been found, no significant difference of est radiole were seen between blood and prostatic tissue in BPH group. The value of testosterone/estradiole were found higher than BPH group in the control group. As a conclusion of our study, testosterone, dihydro testosterone and estradiole were found important in BPH etiology.