Ratlarda miringotomi kapanma süresine mitomisin C ve 5-florourasilin etkileri
The effect of mitomycin C and 5-fluorouracil on myringotomi closure time in rat models
  1. Tez No: 137886
  2. Yazar: ÖMER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VII. ÖZET Efüzyonlu otitis media (EOM), akut hastalık belirti ve bulguları olmaksızın, sağlam kulak zarı arkasında sıvı bulunması ile karakterize, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra çocuklarda en sık karşılaşılan ve işitme azlığının en önemli nedenlerinden biri olan hastalıktır. İşitme azlığına bağlı gelişme ve davranış bozukluğu gibi sosyal ve eğitim sorunlarının yanı sıra kulak zarında atrofi, kemikçik zincirde erozyon, timpanoskleroz, süpüratif otitis media, kolesteatoma, granülasyon dokusu gelişmesi ve sensorinöral işitme kaybı gibi önemli tıbbı sorunlara da neden olur. EOM tedavisinde efüzyonun giderilmesi ve orta kulağın havalanması amaçlanır. Medikal tedaviye yanıt alınmazsa ventilasyon tüpü takılır. Ventilasyon tüpünün komplikasyonlarından korunmak ve perforasyonun açık kalma süresini artırmak için lazer veya termal miringotomi yapılır ya da kimyasal maddelerle zardaki deliğin açık kalma süresi uzatılır. Kulak zarı perforasyonun daha uzun süre açık kalmasında topikal mitomisin C ve 5-florourasil uygulamasının etkili olup olmadığının tespiti ve histopatolojik etkilerini araştırılmak amacıyla kulak zarları normal olan 70 rat çalışmaya alındı. Her grupta 30 rat olacak şekilde A ve B çalışma grubu oluşturuldu, 10 rat kontrol grubu olarak planlandı. Tüm rafların her iki kulak zarının arka yarısı pik ile yaklaşık 1 mm çapında perfore edildi. Perforasyonların üzerine A grubunda 0,4 mg/ml konsantrasyonda Mitomisin C, B grubunda 50 mg/ml konsantrasyonda 5-f!orourasil, kontrol grubunda ise serum fizyolojik emdirilmiş spongostan 10 dakika süre ile uygulandı. Miringotomiden sonraki 1, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65 ve 70. günlerde anestezi altında rafların sağ ve sol kulak zarlarındaki perforasyonlar otoendoskop ile değerlendirildi. Kontrol günlerinde her gruptan rastgele seçilen birer rat sakrifiye edilerek temporal kemikleri çıkartıldı, histopatolojik incelemeleri yapıldı. Çalışmamızda perforasyonların ortalama açık kalma süresi MMC grubunda 46,17 gün, 5-FU grubunda 14,62 gün, kontrol grubunda 10,4 gün olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The Effects of Mitomycin C and 5-fluorouracil on Myringotomi Closure Time in Rat Models Otitis media with effusion is characterized by accumulation of fluid behind the tympanic membrane without the signs and symptoms of an acute disease. In children, this disorder is second in freguency only to upper respiratory tract infections and is also one of the most important causes of hearing loss. Otitis media with effusion may not only cause social and educational problems such as developmental and behavioral disturbances but may also lead to athrophy of the tympanic membrane, erosion of the middle ear bones, tympanosclerosis, suppurative otitis media, cholesteatoma, developmeat of granulation tissue and sensorineural hearing loss. In otitis media with effusion the aim of the treatment is to drain the fluid and to ventilate the middle ear cavity. If the disease is not responsive to medical treatment, ventilation tube placement is performed. To avoid the complications generated by the ventilation tube and to extend the fenestration time, laser or thermal myringotomi may be performed. Application of certain chemical substances may also be employed to extend the fenestration time. In this study we have examined the normal tympanic membranes of 70 rats to investigate the efficacy of MMC and 5FU on the prolongation of the fenestration time and their histopathological effects of these drugs on the tympanic membranes. The rats were divided into two study groups (A and B) comprised of 30 rats each and a control group of 1 0 rats. Both tympanic membranes of all rats were perforated at the posterior half with a fine needle forming a 1 mm hole. We appllied mitomycin C (0,4 mg/ml) on the perforation site in group A rats, 5-fluorouracil (50 mg/ml) in group B rats and saline in control group. All the solutions were immersed in spongostan and were applied for 1 0 minutes. On the post-miringotomi days 1, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65 and 70. the left and right tympanic membranes were examined by an otoendoscope under general anesthesia. On the same days a randomly choosen rat 42from each group were sacrificed, their temporal bones excised and studied histopathologically. In our study the average fenestration time in group A was 46,17 days, in Group B 14,62 days and in the control group 10,4 days.