Mesna (sodyum 2-merkaptoetansülfonat ) 'nın ototopikal uygulamasının koklea üzerine olası toksit etkisinin hayvan modelinde araştırılması
The investigation of the possible toxic effects of mesna (sodium 2-mercapto-ethane sulphonate) on cochlea after ototopical application in an animal model
- Tez No: 137887
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VII. ÖZET Polipeptid zincirindeki disülfid bağlarını mukoliz ile parçalayan bir tiyol bileşiği olan mesna (sodyum 2-merkaptoetansülfonat)'nın ototoksik olmadığı ve sisteinden zengin keratininin yapısındaki disülfid bağlarını kırma özelliği dolayısıyla kronik otit cerrahisinde kimyasal diseksiyon maddesi olarak kullanılabileceği ileri sürülmüştür. Bu tez çalışmasında, hayvan modelinde mesna'nın olası ototoksik etkisi elektrofızyolojik ve histopatolojik olarak araştırılmıştır. Tüm kobayların bazal işitme eğrileri ABR ile elde edildikten sonra, 10 kobayın sağ orta kulak boşluğu %20'lik mesna ile, sol orta kulak boşluğu ise serum fizyolojik ile doldurulmuştur. Diğer 5 kobayda ise sağ timpanik kavite gentamisin (80mg/ml), sol timpanik kaviteleri ise serum fizyolojik ile doldurulmuştur. Bir hafta sonra ABR ile işitme kontrolü yapılmasını takiben, tüm kobaylar sakrifiye edilerek koklealan histopatolojik olarak incelenmiştir. Mesna uygulanan kulaklar ile serum fizyolojik uygulanan kulaklar arasında bir fark olmadığı hem ABR ile hem de histopatolojik olarak gösterilmiştir. Gentamisin uygulanan kulaklarda ABR ile elde edilen işitme eğrileri bozulmuş ve histopatolojik olarak toksik etkiler gösterilmiştir. 34
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Mesna (sodium 2-mercapto-ethane sulphonate) belongs to a class of thiol compunds which produces mucolysis by disrupting the disulphide bonds of polypeptide chains and it has been suggested as a chemodissection material to be used in cholesteatoma surgery as keratin is rich in disulphide bonds. In this study, the possible ototoxic effects of mesna was investigated in an animal model by both electrophysiologic and histopathologic methods. After the determination of the basic hearing level of all guinea pigs by ABR, the right tympanic cavity of 10 guinea pigs was filled with 20% mesna, while the left tympanic cavity was filled with saline. In the other group of 5 guinea pigs, the right tympanic cavity was filled with gentamicin (80mg/ml) while the left tympanic cavity was filled with saline. After one week, following the measurement of the hearing level once again, all guinea pigs were sacrified and the inner ears were evaluated histopathologically. The hearing curve and the morphology of both mesna and saline treated inner ears was unaffected, whereas the application of gentamicin caused a damage in the cochlea and changes in ABR. 35