Tavşanlarda subglottik travmada topikal mitomisin-C ve 5-florourasil/triamsinolon asetonidin stenozu önlemedeki etkisi
The effect of mitomycin and 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide on prevention of stenosis in rabbit models with subglottic travma (experimental study)
  1. Tez No: 137893
  2. Yazar: ADEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CINCIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VII. ÖZET Larengotrakeal stenozlar kulak burun boğaz hekimlerinin meslek yaşantıları boyunca karşılaşabilecekleri çözümü en güç hastalık gruplarından biridir. Tedavisinde birçok yöntem denenmesine karşılık halen tedavi yöntemi üzerinde karara varılamamıştır. Mitomisin-C ve 5-florourasil/triamsinolon asetonid hasarlı bölgeye uygulamaları bu konuya alternatif çözüm sunan ve ümit veren yeni çalışmalardır. Çalışmamızda mitomisin-C ve 5-florourasil/triamsinolon asetonidin larengotrakeal hasarlarda meydana gelen fîbrozisi önlemedeki etkinlikleri değerlendirildi. 32 tavşan A ve B olarak 16'lı 2 gruba ayrıldı. Tüm tavşanlar genel anestezi altında ameliyat edildi. Grup A'daki 16 tavşanın 8'inde mukoza, submukoza ve krikoid kıkırdak perikondriumunu içerecek şekilde subglottik bölge avive edildi ve aynı seansta topikal olarak 5 dakika süreyle pamuğa emdirilmiş 0,4 mg/ml mitomisin- C uygulandı. Bu grubun kontrolü için kalan 8 tavşanda subglottik bölge avive edildikten sonra topikal olarak 5 dakika süreyle pamuğa emdirilmiş %0,9 NaCI (şalin) uygulandı. Grup B'deki 16 tavşanın 8'inde de subglottik bölge benzer şekilde avive edildi ve aynı seansta subglottik bölge komşuluğundaki paratrakeal dokulara 0,2 mi sodyum hiyalurinatta çözünmüş 5'er mg 5-Florourasil + Triamsinolon asetonid uygulandı. Bu grubun kontrolü için de kalan 8 tavşanın avive edilen subglottik bölge komşuluğundaki paratrakeal dokularına aynı seansta sadece 0,2 mi sodyum hiyalurinat uygulandı. Ardından katlar düzgün bir şekilde kapatıldı. Tüm tavşanlar ameliyat sonrası 2. ve 6. hafta sonunda genel anestezi altında öldürüldü. Larenksleri çıkarıldı, ışık mikroskopisi ile epitelizasyon, inflamasyon, neovaskülarizasyon ve nekroz açısından aynı patoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Fibroz, bilgisayar ortamında Adobe Photoshop 7.0 görüntüleme programı ile ölçüldü. Bulguların istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 1 1.0 programı kullanıldı. 66Mitomisin-C uygulanan tavşanlarda subglottik bölgedeki stenoze dokuda vaskülarizasyonun azaldığı (p0,05). Mitomisin-C uygulanan bütün tavşanlarda subglottik bölgede respiratuar reepitelizasyon tam iken, 5-florourasil/triamsinolon asetonid kullanılan grubun %75'inde reepitelizasyon tamdı, %25'inde ise yassı epitel metaplazisi gözlendi. Mitomisin-C uygulanan çalışma grubu ile kontrol grubu tavşanların subglottik bölgesindeki inflamasyon skorları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). 5- florourasil/triamsinolon asetonid uygulanan tavşanlarda kontrol grubuna göre 2. haftada anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). 6.
Özet (Çeviri)
VIII. ingilizce özet THE EFFECT OF MITOMYCIN-C AND 5-FLUOROURACIUTRIAMCINOLONE ÂCETONIDE ON PREVENTION OF STENOSIS IN RABBIT MODELS WITH SUBGLOTTIC TRAUMA (EXPERIMENTAL STUDY) Laryngotracheal stenosis is one of the most difficult to treat diseases encountered by head and neck surgeons. Although several treatment methods were used in the past, there is still no consensus on the ideal treatment modality. Application of drugs such as mitomycin-C and 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide on traumatized tissues hold great potential for the treatment of laryngotracheal stenosis. We studied the efficacy of mitomycin-C and 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide on prevention of fibrosis that causes laryngotracheal stenosis. 32 rabbits were divided in two groups: A and B. All the rabbits were operated under general anestesia. The mucosa, submucosa and the cricoid perichondrium of 8 out of 16 rabbits in each group were traumatized. In the same session topical mitomycin-C 0.4 mg/ml was applied for 5 minutes on Group A rabbits. The remainig 8 rabbits in Group A were the control group. In the control group instead of mitomycin-C we apllied %0.9 NaCI. In group B we injected 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide in 0.2 ml sodium hyaluronate into the paratracheal soft tissue adjacent to subglottic region. The 68corresponding control group received only 0.2 ml sodium hyaluronate. After the procedures, the operation sites were properly closed. The rabbits were sacrified at the end of second and sixth postoperative weeks. The larynxes were resected and evaluated by a pathologist for the presence of epithelization, inflamation, neovascularisation, and necrosis. The degree of fibrosis was measured using Adobe Photoshop 7.0 imaging program. For statistical analysis we used SPSS ( Statistical Package for Social Sciences ) for Windows 11.0 program. We found diminished vascularisation in the stenotic tissues of rabbits that received mitomycin-C (p0,05). Regeneration of previous respiratory epithelium was seen in all Group A rabbits. In 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide treated Group B rabbits, respiratory epithelium was detected in 75% of cases and squamous metaplasia in 25% of cases. The extend of inflammation was not statistically different in rabbits that received mitomycin-C compared to the control group (p>0,05). The inflammation was decreased in rabbits that received 5-fluorouracil/triamcinolone acetonide. This difference was statistically significant only in rabbits sacrified at 6th week (p0,05).