Yutma güçlüğü olan hastalarda FEYÇ ve MBYÇ tekniklerinin tanıdaki etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 137894
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GEREK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yutma fonksiyonu; tükrük sekresyonu ve gıdaların, ağız içi, farenks ve özefagus yoluyla solunum sistemi korunarak mideye ulaşmasını içerir. Bu olay, gün içinde istemli ve istemsiz yüzlerce kez tekrarlanır. Disfaji diye de bilinen yutma güçlüğü, bu yol boyunca oluşabilecek patolojilerin bir sonucudur. Disfajiler mekanik ve nörojenik kökenli olabilir. Yıllarca üzerine çok fazla düşülmeyen yutma bozuklukları ve tam yöntemleri konusuna ilgi 1990'h yıllardan itibaren hızla artmıştır. Bu tanı yöntemleri içinde en önde gelenleri ise FEYÇ ve MBYÇ' dır. Bu çalışmanın amacı, disfajili hasta grupları üzerinde FEYÇ ve MBYÇ'nın tanıdaki etkinliklerini varsa birbirlerine olan üstünlüklerini araştırmaktır. Bu maksatla Nisan 2001 ile Nisan 2003 tarihleri arasında kliniğimize yutma bozukluğu ile başvuran 80 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır. 1. grup 27 kişilik oral, farengeal, larengeal kitleli hastalardan, 2. grup 26 kişilik nörojenik disfajili hastalardan, 3. grup ise 27 kişilik belirgin patolojisi bulunmayan hastalardan oluşmaktadır. Hastalarda FEYÇ ve MBYÇ ile yumuşak damak elevasyonu, nazal regürjitasyon, farengeal rezidü, penetrasyon, aspirasyon, piriform sinüs ve vallekülada göllenme bulguları aranmıştır. Tüm hastalarda ve değişik hasta grupları arasında bu bulguların tespitinde her iki tanı yönteminin etkinliği kappa istatistiksel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bir hasta testleri tolere edemediğinden istatistiksel analiz yöntemi 79 hasta üzerinde yapılmıştır. FEYÇ ile l.grup hastalardan l'inde farengeal rezidü, 2'sinde yumuşak damak elevasyon azlığı, 5'inde vokal fold hareket bozukluğu, 25'inde kitle imajı, 13'ünde katı gıdanın, 9'unda sıvı gıdanın piriform sinüsde göllendiği; 11 'inde katı gıdanın, 6'sında sıvı gıdanın vallekülada göllendiği; 1 l'inde katı gıdanın, 8'inde sıvı gıdanın larenkse penetre olduğu; 8'inde katı gıda, 6'sında sıvı gıda aspirasyonu ve 7'sinde ise duyu patolojisi tespit edilmiştir. 2. grup hastalardan 4'ünde nazal regürjitasyon, 5'inde farengeal rezidü, 9'unda yumuşak damak elevasyon azlığı, 10'unda vokal fold fonksiyon bozukluğu, l'inde kitle imajı, 14'ünde katı gıdanın, 1 6'sında sıvı gıdanın piriform sinüsde göllendiği; 6'sında katı gıdanın, 13'ünde sıvı gıdanın vallekülada göllendiği; 12'sinde katı, 17'sinde sıvı penetrasyonu; 5'inde katı, 8'inde ise sıvı gıdanın aspirasyonu ve 14'ünde duyu patolojisi tespit edilmiştir. 3. grup hastalardan 2'sinde yumuşak damak elevasyon azlığı, l'inde nazal regürjitasyon, 2'sinde farengeal rezidü, l'inde katı gıdanın, l'inde ise sıvı gıdanın piriform sinüslerde göllendiği tespit edilmiştir. MBYÇ ile 1. grup hastalardan l'inde oral kontrol ve kapasite bozukluğu, 2'sinde farengeal rezidü, 2'sinde yumuşak damak elevasyon azlığı, 6'sında hiyoid ve larenks elevasyon azlığı, 8'inde ÜÖS relaksasyon bozukluğu, l'inde özefagus peristaltizm bozukluğu, 15'inde katı gıdanın, 1 l'inde sıvı gıdanın piriform sinüsde göllendiği; 14'ünde katı gıdanın, 10'unda sıvı gıdanın vallekülada göllendiği; 15'inde katı gıda, 12'sinde sıvı gıda penetrasyonu; 9'unda katı gıda 6'sında sıvı gıda aspirasyonu tespit edilmiştir. 2. grup hastalardan 7'sinde oral kontrol ve kapasite bozukluğu, 6'sında farengeal rezidü, 9'unda yumuşak damak elevasyon azlığı, 14'ünde hiyoid ve larenks elevasyon azlığı, 5'inde nazal regürjitasyon, 7'sinde ÜÖS relaksasyon bozukluğu, 4'ünde özefagus peristaltizm bozukluğu, 1 6'sında katı gıdanın, 1 8'inde sıvı gıdanın piriform sinüsde göllendiği; 9'unda katı gıdanın, 14'ünde sıvı gıdanın vallekülada göllendiği; 12'sinde katı gıda, 13'ünde sıvı gıda penetrasyonu; 6'sında katı gıda 10'unda sıvı gıda aspirasyonu tespit edilmiştir. 3.grup hastalardan 2'sinde yumuşak damak elevasyon azlığı, l'inde nazal regürjitasyon, 2'sinde farengeal rezidü, l'inde katı gıdanın, l'inde ise sıvı gıdanın piriform sinüslerde göllendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak iki tanı yönteminde uygulanabilirliğin yüksek olduğu görülmüştür. Yalnızca nörolojik olgularda aspirasyon ve vallekülada göllenme bulgusunu tespit etmede MBYÇ'nm daha etkili olduğu saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Swallow function, takes place multipl times in a day, is salivary secretions and food bolus beginning oropharynx passing through esophagus by protection respiratory system entering to the stomach. The pathology in this pathway will been named as dysphagia. Swallow dysfunction divided into two groups according to etiology, mechanical and neurogenic. Although not mentioned for a long time, great interest has occured at the last decades (since 1990's) about the diagnosis and treatment methods of dysphagia. Of these diagnosis and treatments methods, FESS and MBS are the most important ones. The goal of this study is to analyse the effectiveness and superiority of FESS and MBS to each other in the diagnosis of dysphagia. Eighty patients (fifty two male, twenty eight female) with dysphagia were enrolled in this study between April 2001 and April 2003. These patients were divided into three groups according to etiology of swallow dysfunction. Manuel palpation, cervical oscultation, MBS, FESS were used swallow evaluation and effectivity of these tests were compared between groups. Eighty patients consist of three groups which were 26 neurology patients, 27 patients with oral, pharyngeal and esophageal mass and 27 patients with no distinct disease. In order to asses the effectiveness of both diagnosis method in determinating those symptoms in different patient groups, kappa istatistical analysis method was used. Analysis was performed on 79 patients because 1 patients could not tolerated both tests. FESS and MBS diagnostic tests were compared detect oral capacity and control, elevation of larynx and hyoid bones, elevation of soft palate, nasal regurgitation, pharyngeal residue, pooling of laryngeal structures, penetration, aspiration, condition of vocal fold, laryngeal and pharyngeal region masses and resections, determining laryngopharyngeal sensation and find out esophageal pathologies. Oral, pharyngeal and laryngeal groups evaluation with FESS; 1 patient had a pharyngeal residue, two had diminished soft palate elevations, five had vocal fold motion dysfunction, 25 had mass image, pooling of piriform sinuses with liquid and solid foods were 9 and 13 respectively. Pooling of vallecula with liquid and solid foods were 6 and 1 1 respectively. Laryngeal penetration with solid foods were 1 1 and liquid were 8. Food aspiration with solid foods were 8 and liquid were 6. Seven patients had sensation pathology. Neurologic groups evaluation with FESS; 5 patient had a pharyngeal residue, 4 patient had a nasal regurgitation, 9 had diminished soft palate elevations, 10 had vocal fold motion dysfunction, 1 had mass image, pooling of piriform sinuses with liquid and solid foods were 16 and 14 respectively. Pooling of vallecula with liquid and solid foods were 13 and 6 respectively. Laryngeal penetration with solid foods were 17 and liquid were 12. Food aspiration with solid foods were 8 and liquid were 5. 14 patients had sensation pathology. Oral, pharyngeal and laryngeal groups evaluation with MBS; 2 patients had a pharyngeal residue, two had diminished soft palate elevations, 1 patients were oral control and capacity defeat, 6 had hyoid and larynx elevation problem, 8 had upper esophageal sphincter relaxation problem, pooling of piriform sinuses with liquid and solid foods were 11 and 15 respectively. Pooling of vallecula with liquid and solid foods were 10 and 14 respectively. Laryngeal penetration with solid foods were 12 and liquid were 15. Food aspiration with solid foods were 6 and liquid were 9. Neurologic groups evaluation with MBS; 6 patient had a pharyngeal residue, 5 patient had a nasal regurgitation, 9 had diminished soft palate elevations, 7 patients were oral control and capacity defeat, 14 had hyoid and larynx elevation problem, 7 had upper esophageal sphincter relaxation problem, pooling of piriform sinuses with liquid and solid foods were 18 and 16 respectively. Pooling of vallecula with liquid and solid foods were 14 and 9 respectively. Laryngeal penetration with solid foods were 13 and liquid were 12. Food aspiration with solid foods were 10 and liquid were 6. In conclusion, since one patient could not tolerate this test, kappa statistical test revealed these two test as a valuable diagnostic test in dysphagic patients. In detecting aspiration and pooling in vallecula, MBS is more reliable than FESS. There was no statistical difference between these test in insufficient soft palate elevation, pharyngeal residue, nasal regurgitation, pooling in piriform sinus and penetration. FESS is more valuable in mass imaging, detecting laryngopharyngeal sensation same as MBS in ability of hyoid and larynx elevation, upper esophagus sphincter relaxation, detecting esophageal pathologies and evaluating oral phase of swallowing.